شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

فخرالدین ملاابراهیمی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
143

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، فخرالدین ملا ابراهیمی، پس از تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا زمان ابلاغ حکم قطع دادگاه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز سه‌شنبه ۱۵فروردین‌ماه ۱۴۰۲، فخرالدین ابراهیمی، فرزند محی‌الدین، پس از اتمام مراحل بازجویی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی فخرالدین ملاابراهیمی، پس از تفهیم اتهام وی و با تودیع قرار وثیقه صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، فخرالدین ملاابراهیمی، در تاریخ ۷ فروردین ماه ۱۴۰۲، جهت بازپرسی و تفهیم اتهام، به شعبه ۹ دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه از بابت اتهام مرتبط با ( تخریب درب نگهبانی دادگاه تجدیدنظر) احضار شد و در تاریخ ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۲، پس از حضور در شعبه مذکور و تفهیم اتهام بازداشت شده بود.

فخرالدین ابراهیمی، در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، هنگام مراجعه به زندان مرکزی ارومیه، بازداشت و در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود. 

محی‌الدین ملا ابراهیمی،  پدر فخرالدین ملاابراهیمی، در تاریخ ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۱، در زندان ارومیە اعدام شد.  

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: