چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی محمد اوجاقلو در زندان اوین

0
105

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، محمود اوجاقلو، علیرغم گذشت بیش از ۴ ماه از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در زندان اوین بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲، محمد اوجاقلو، ساکن تهران و محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۱ زندان اوین، علیرغم گذشت ۴ ما و ۲ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف در این زندان محبوس و از حقوق اولیه یک متهم برای تسریع در روند تعیین وضعیت حقوقی پرونده قضایی خود محروم است. 

براساس این گزارش، علیرغم اتمام بازجویی ها و مشخص شدن موارد اتهامی محمد اوجاقلو، در پی موافقت اولیه دادستان تهران برای آزادی وی با تودیع وثیقه اما پس از مراجعه خانواده او به شعبه بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران از قبول وثیقه امتناع و پاسخ مشخصی به خانواده وی داده نشد. 

لازم به اشاره است، محمد اوجاقلو، در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران وزارت اطلاعات در محل کار خود در تهران بازداشت و جهت‌ تشکیل پرونده و بازجوئی به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ آن ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل و اواسط بهمن ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام مراحل بازجویی و بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران و تفهیم اتهامات (تبلیغ علیه نظام) و (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی) سپس به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد. 

محمد اوجاقلو، پیشتر هم در سال ۱۳۹۳، پس از بازداشت در جریان مراسمی که به مناسبت روز جهانی زبان‌ مادری برگزار شده بود با پرونده سازی مواجه شده بود.‌ 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی هست که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: