چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت سیامند مهتدی در بوکان و آزادی ۳ شهروند دیگر در پیرانشهر و زاهدان

0
87

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۴بهمن ماه ۱۴۰۱، نیروهای امنیتی در شهرستان بوکان، سیامند مهتدی را بازداشت کردند. از سوی دیگر، جمال علیزاده، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. همچنین، سه شهروند بازداشت شده در زاهدان، از کانون اصلاح و تربیت این شهر آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، در ساعات پایانی شنبه ۲۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، سیامند مهتدی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، ساکن شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، سیامند مهتدی، پس لز بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل و از وضعیت و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی حاصل نشده است.‌

افزون بر این، روز یکشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، جمال علیزاده، اهل شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با قید وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان از زندان نقده آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی جمال علیزاده، پس از تفهیم اتهام و با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان از زندان نقده صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت ابلاغیه تاریخ دادرسی خود توسط دادگاه انقلاب پیرانشهر باشد.

لازم به اشاره است، جمال علیزاده، در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان شهرستان نقده منتقل شده بود.

کمپین فعالین بلوچ هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، بسم‌الله براهویی – متولد: ۱۳۸۴، اسماعیل سرگلزایی – متولد: ۱۳۸۵ و ابراهیم سرگلزایی – متولد: ۱۳۸۵، سه شهروند ساکن زاهدان و محبوس در کانون اصلاح و تربیت این شهر، آزاد شدند.

براساس این گزارش، از جزئیات آزادی بسم‌الله براهویی، ابراهیم و اسماعیل سرگلزایی، اطلاعی حاصل نشده اما به نظر می‌رسد این افراد در راستای اعمال بخشنامه قوه قضائیه به پرونده قضایی آنها آزاد شده بودند.

لازم به اشاره است، بسم الله براهویی، ابراهیم و اسماعیل سرگلزایی، در تاریخ ۹ دی ماه ۱۴۰۱، هنگام برگزاری راهپیمایی اعتراضی پس از نمازجمعه در شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان به اتهام (حمل پلاکاردهای اعتراضی) بازداشت شده بودند. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو) و آزادی مشروط برخی از محکومان دادگاه‌های انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریور تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و یا بازداشت شدگان اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای (جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (دارا بودن شاکی خصوصی) نباشد و در غیر اینصورت با اعمال بخشنامه مذکور این زندانیان و بازداشت شدگان آزاد می شوند. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچموارد نقض حقوق بشرموارد نقض حقوق بشر در ایرانمراحل بازجویینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر ایرانآزادی با تودیعآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهآزادی با تودیع کفالتابراهیم سرگلزاییاحضار و بازداشت شهرونداناحضاروبازداشت شهرونداناسماعیل سرگلزاییاسماعیل سرگلزائیبازجویی و تفهیم اتهامبازداشت بازجوییبازداشت بازجویی کردنبازداشت بازجویی از شهروندانبازداشت بازجویی،بازداشت شهروندانبازداشت شهروندان معترضبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در نقدهبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در بوکانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان بلوچبازداشت شهروندان بلوچ ایرانبسم الله براهوییبسم الله براهوئیبسم اله براهوییبسم اله براهوئیجمال علیزاده،حقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانسیامند مهتدیسیامندمهتدیسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل تسننشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنت ایرانشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.