سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 28

بازداشت و بلاتکلیفی ۴ شهروند و آزادی مسلم جعفری رمشتی با تودیع وثیقه

0
94

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، محمد فرجی، افشین رسولی و رضا محمدرضا، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین، ایوب جمال (جمالزایی)، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد. از سوی دیگر، امیرسالار مستجیر رحمانی و معین میرزایی در راستای اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده آنها آزاد شدند. در ادامه نیز، مسلم جعفری رمشتی، اهل سنندج و محبوس در زندان اوین، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، امروز پنجشنبه ۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، ایوب جمال (جمالزایی)، متولد: ۱۳۷۹، اهل شهرستان نهبندان و ساکن کرج مرکز استان البرز، علیرغم گذشت بیش از ۳ ماه از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در زندان قزلحصار کرج بسر می برد. 

در این گزارش، به نقل از یک منبع مطلع آمده است:”ایوب جمال (جمالزایی، از سال ۱۳۹۹ برای کار به کرج مهاجرت کرده بود در جریان برگزاری اعتراضات سراسری توسط ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی بازداشت و به شدت مورد ضرب شتم قرار گرفت و از ناحیه دنده ها و گوشش با آسیب های جدی مواجه شد و در حال حاضر هم بطور بلاتکلیف در زندان قزلحصار کرج بسر می برد و از حقوق اولیه یک متهم جهت رفع بلاتکلیفی و تعیین وضعیت حقوقی پرونده اش محروم است.” 

این منبع مطلع در خصوص اتهامات تفهیم شده به ایوب جمال در مرحله بازپرسی گفت:”وی از بابت اتهامات (خرید و فروش مواد آتش زا)، (درگیری با ماموران نیروی انتظامی)، (تخریب اموال عمومی)، و (اقدام علیه امنیت ملی) عنوان شده است.” 

لازم به اشاره است، ایوب جمالزایی، در تاریخ ۳ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی در شهر کرج توام با ضرب و شتم بازداشت و به زندان قزلحصار منتقل شد. 

وبسایت کُردپا هم‌ با انتشار خبری اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، محمد فرجی – متولد: ۱۳۸۱، فرزند: حمزه، افشین رسولی – متولد: ۱۳۷۴ و رضا محمدرضا – متولد: ۱۳۸۱ – فرزند: کرم، سه تن از شهروندان اهل بوکان از توابع استان آذربایجان غربی پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی هنگام بازداشت هر ۳ نفر این شهروندان از ارائه هرگونه حکم قضایی امتناع کردند. 

تا لحظه تنظیم این خبر از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است. 

از سوی دیگر، روز سه شنبه ۲اسفند ماه ۱۴۰۱، مسلم جعفری رمشتی ملقب به هه لو، فرزند: محمود، متولد: ۱۳۶۲، اهل روستای رمشت از توابع شهر سنندج مرکز استان کردستان و محبوس و بلاتکلیف در زندان اوین، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ٨ میلیارد تومان، آزاد شد. 

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به مسلم جعفری رمشتی (عضویت در گروههای مخالف نظام – حزب پاک کردستان) از سوی بازپرس شعبه ۷ دادسرای ناحیه ۳۳ تهران مستقر در زندان اوبن عنوان و باید در انتظار دریافت ابلاغیه تاریخ دادرسی خود باشد. 

لازم به اشاره است، مسلم جعفری رمشتی، در تاریخ ۲۰ شهریورماه ۱۴۰۱، در روستای ترس‌آباد از توابع شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی، توسط ماموران امنیتی توام با ضرب و شتم و ارعاب بازداشت و پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی اش جهت بازحویی و تفهیم به به تهران و بند ۳۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین‌ منتقل شد و به مدت ۱۰۰ روز از حق هرگونه تماس و ارتباط با دنیای خارج از آن بند امنیتی محروم شده بود. 

افزون بر این، روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، امیرسالار مستجیر رحمانی – متولد: ۱۳۷۹ و معین میرزایی، ساکن شهرستان انزلی و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری اخیر، از زندان این شهرستان آزاد شدند. 

براساس این گزارش، آزادی معین میرزایی و امیرسالار مستجیر رحمانی در راستای اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه که از آن با (عفو مشروط) یاد می شود صورت گرفته است‌.

لازم به اشاره است، امیرسالار مستجیر رحمانی، در تاریخ ۹ دی ماه ۱۴۰۱، مرتبط با اعتراضات مردمی در شهرستان انزلی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی به زندان آن شهرستان منتقل شده بود.

همچنین معین میرزایی هم در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱، در یکی از شهرستانهای توابع استان گیلان، مرتبط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی سپس به زندان بندر انزلی منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو مشروط) برخی از محکومان دادگاههای انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریورماه تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای(جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (مرتبط شاکی خصوصی) نباشد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.