•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت ۱۸ شهروند در مناطق غرب کشور و آزادی ۱ تن دیگر با تودیع وثیقه

0
140

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۸آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای اشنویه، سنندج، پاوه، دهگلان، قروه، بانه، مشهد، تهران و بوشهر، دستکم ۱۸ تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، سجاد هاشمی نژاد، دانشجوی بازداشت شده در بوشهر پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، روز چهارشنبه ۱۶ آذرماه ۱۴۰۱، علی شرافت، ابراهیم شرافت، یوسف آزرنگ، حسین شلتوکی، کریم توتونکار، رحیم فلاح، نیما میهن‌خواه و شفیع حسنی، شهروندان اهل شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

براساس اعلام یک منبع مطلع:”بازداشت این افراد توام با رفتار خشونت آمیز و ضرب و شتم از سوی ماموران امنیتی همراه بوده و ماموران امنیتی در اقدامی توهین آمیز سیبیل این افراد را تراشیدند.”

همچنین، روز چهارشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱، دلیر نصری، زندانی سیاسی پیشین، ساکن محله غفور در شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از وضعیت و مکان نگهداری و اتهامات مطروحه بر علیه دلیر نصری اطلاعی در دست نیست.

این شهروند ساکن سنندج در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۴۰۱ هم‌توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و پس از مدتی کوتاه آزاد شده بود.

لازم به اشاره است، دلیر نصری، پیش از این هم توسط ارگانهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی به تحمل حبس تعزیری محکوم شد و پس از سپری کردن دوران حبس تعزیری خود آزاد شده بود.‌

در ادامه نیز، طی روزهای اخیر، راشد امامی، ساکن شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به محمد امامی اطلاعی در دسترس نیست.‌

بازداشت راشد امامی در حالی توسط نیروهای امنیتی در شهرستان پاوه صورت گرفته که در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، محمد امامی، دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در خبری دیگر، روز پنجشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، فاتح حسین پناهی، اهل روستای قوری چای از توابع شهرستان دهگلان در استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

از عناوین اتهامی، نام ارگان بازداشت کننده و روند حقوقی پرونده فاتح حسین پناهی اطلاعی در دسترس نیست.

از سوی دیگر، محمد صالحی و همسر وی زینب حاجیان، ساکن شهرستان قروه از توابع استان کردستان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند.

همچنین، در ساعات پایانی یکشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۱، علی رمضانی، دانشجوی رشته مهندسی صنایع در دانشگاه آزاد واحد شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شد.

از مصادیق حقوقی و اتهامات مطروحه بر علیه این دانشجو اطلاعی در دسترس نیست.‌

بعلاوه طی روزهای گذشته، مهدی طه خلیفانی و هادی طه خلیفانی، ساکن‌ شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران با انتشار خبری اعلام کرد؛ روز پنجشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، وریا قادریان، فرهنگی ساکن شهرستان بانه از توابع استان کردستان و از فعالان محیط زیست، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و روند رسیدگی به پرونده وریا قادریان اطلاعی در دست نیست.

وریا قادریان، از اعضای انجمن محیط زیست باژین در شهرستان بانه از توابع استان کردستان است.

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری افزود؛ روز پنجشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، امین درزی، دانشجوی مقطع دکترا در رشته علوم دامی با گرایش تغذیه دام در دانشگاه فردوسی شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت این دانشجو هنگام خروج وی از دانشگاه توسط چند تن از ماموران لباس شخصی صورت گرفته و از مکان نگهداری، اتهامات مطروحه و روند رسیدگی به پرونده وی اطلاعی در دسترس نیست.‌

در خبری دیگر، امروز جمعه ۱۸ آذر ماه ۱۴۰۱، سجاد هاشمی نژاد، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی تربیتی در دانشگاه خلیج فارس در استان بوشهر، محبوس در زندان عادل آباد شهر شیراز پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی سجاد هاشمی نژاد، پس از تفهیم اتهام و با تودیع وثیقه صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت ابلاغیه تعیین تاریخ دادرسی به پرونده قضایی خود باشد.‌

لازم به ذکر است، سجاد هاشمی نژاد، در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۱، در شهر شیراز مرکز استان فارس توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان عادل آباد منتقل شده بود.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات و افزایش موج بازداشتها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازمان‌ ملل متحد به درخواست آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را با هدف بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران برگزار کرد و به تشکیل کمیته ای حقیقت یاب برای بررسی وقایع صورت گرفته در ایران رای مثبت داد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشرمحمدامامیفعال صنفی دانشجویان در ایرانحقوق بشر ایران،تظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،رحیم فلاحفاتح حسین پناهیاشنویهشهرستان اشنویهدانشگاه کردستانکوردستان،آبان۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱کریم توتونکارزینب حاجیانسنندجدلیرنصریحقوق بشر در ایران،استان آذربایجان غربی،بازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱آذر ماه ۱۴۰۱حسین شلتوکیوریاقادریاندلیر نصرینقض حقوق بشر در ایران،علی رمضانیآبانماه ۱۴۰۱آذر۱۴۰۱یوسف آزرنگوریا قادریاندانشگاه سنندجمحمد صالحیکردستان،اعتراضات سراسری،محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱مهر۱۴۰۱ابراهیم شرافتهادی طه خلیفانیمحمد امامیمحمدصالحیتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱ایران۱۴۰۱علی شرافتمهدی طه خلیفانیتظاهرات سراسریلیدری اعتراضاتمهر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱شفیع حسنیراشدامامیامین درزیفعال صنفی دانشجویانتظاهرات سراسری در ایرانآذربایجان غربی،مهر ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان ۱۴۰۱نیما میهن‌خواهراشد امامیبازداشت شدگان آذر۱۴۰۱

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.