•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت و بلاتکلیفی ۱۹ تَن از شهروندان و آزادی ۷ تَن دیگر با تودیع وثیقه

0
1730

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در راسک، تهران، شیراز، قروه، بوشهر، کرمانشاه، اشنویه، یاسوج و آبدانان، دستکم ۱۵ تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، ۴شهروند تحت بازداشت در شهرهای زاهدان، تهران، ممسنی، شیراز و ابهر، علیرغم گذشت مدنی از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در حبس بسر می برند. از سوی دیگر، ۷شهروند بازداشت شده در شهرهای بوشهر، تهران و یاسوج، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، عارف دهقانی، آرش رضایی، پدرام عامری، ارژنگ مرتضوی، مریم بلال پور، محمود ملاکی، مصطفی اسدی، حیدر رستمی، ناصر حسن‌زاده، ابوالفضل رستمی، فرزاد محمودپور، آمنه زمانی، کوروش جلیل، یوسف ایزدی و رضا کوشکی نژاد، توسط نیروهای امنیتی در استانهای سیستان و بلوچستان، تهران، فارس، کردستان، بوشهر، کرمانشاه، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام، بازداشت شدند. همچنین، الیاس میرکازهی، یاسین میرکازهی، مرجان جنگجو و علی بیگلر، شهروندان بازداشت شده در استانهای سیستان و بلوچستان، تهران، لرستان، فارس و استان زنجان، علیرغم گذشت مدت زیادی از تاریخ بازداشت بطور بلاتکلیف بسر می برند.‌ از سوی دیگر، مرضیه امیری، رضا رشیدی، احمدرضا اندرز، صوفیا صاحبی، ایلیا موگویی، مریم مومنی و کوروش جلیل، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

براساس این گزارش، طی روزهای اخیر، آرش رضایی، ۱۷ ساله، ساکن شهر شیراز مرکز استان فارس، توسط نیروهای امنیتی در شیراز بازداشت و به بند کانون اصلاح و تربیت در زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت: “آرش تنها ۱۷ سال دارد و از خانواده ای با شرایط اقتصادی نامناسب است. نیروهای امنیتی او را در جریان اعتراضات سراسری به دلیل آنچه که کتک زدن یک بسجی عنوان کرده اند بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل کردند. بی خبری از وضعیت این نوجوان نگرانی خانواده و نزدیکان وی را در پی داشته است.” 

در خبری دیگر، امروز یکشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۱، آمنه زمانی، فعال حقوق کودکان کار و از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی بطور بلاتکلیف در زندان قرچک ورامین بسر می برد. 

به نقل از یک منبع نزدیک به آمنه زمانی در گفتگو با حقوق بشر در ایران:”ضابط امنیتی پرونده آمنه اداره اطلاعات سپاه و اتهامات وی نیز (اجتماع و تبانی) عنوان شده و در ساعات پایانی پنجشنبه ۲۴ آذرماه ۱۴۰۱، از بند دو الف سپاه‌ واقع در زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد.” 

لازم به اشاره است، آمنه زمانی در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، هنگام حضور در جلسه ای که در خصوص یاری رسانی و کمک به کودکان کار و خیابان مشارکت کرده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

از سوی دیگر، طی هفته های اخیر، کوروش جلیل، فعال مدنی، ساکن شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، پس از بازداشت مجدد توسط نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۴۰۱، با تودیع کفالتی به مبلغ ۶۰ میلیون تومان آزاد شد. 

بنا بر اعلام یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران:“وی چند روز پس از اینکه از بازداشت قبلی آزاد شده بود، طی یک تماس تلفنی به اطلاعات سپاه یاسوج احضار شد. به وی گفته شده بود مومنی، رئیس سازمان میخواهد با تو صحبت کند. وی پس از حضور در این نهاد امنیتی مجددا بازداشت شد و به سلول های انفرادی یکی از بازداشتگاه های این نهاد منتقل شد. اتهام مطروحه علیه آقای جلیل توسط دادیاری شعبه هفتمبه ریاست قاضی عارف نسب، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی عنوان شده است. متاسفانه بازپرس ابتدا اتهاماتی از بابت اعمالی که او قبلا حبسش را هم کشیده مطرح کرده بود که بعد از اصرار و مطالعه پرونده راضی به حذفشان شد.” 

لازم به اشاره است، کوروش جلیل، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعترضات مردمی در شهر یاسوج توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی نراحل بازجویی و بازپرسی در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار وثیقه از زندان یاسوج آزاد شده بود. 

این فعال مدنی ساکن شهر یاسوج پیشتر هم با احضار، بازداشت و پرونده سازی از سوی ارگانهای امنینی این شهر مواجه شده بود.

در ادامه نیز، طی روزهای اخیر، یوسف ایزدی، اهل نورآباد ممسنی از توابع استان فارس، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام به زندان این شهرستان منتقل شد.

لازم به اشاره است، یوسف ایزدی، در تاریخ ۲۲ آذرماه ۱۴۰۱، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل کار وی در یک کافه واقع در شهرستان نورآباد ممسنی به اتهام (فعالیت در فضای مجازی و انتشار مطالبی در خصوص اعتراضات در صفحات شخصی خود) بازداشت شد. 

در خبری دیگر، روز پنجشنبه ۲۴ آذرماه ۱۴۰۱، رضا کوشکی‌ نژاد، عضو گروه پدافند هوایی ارتش، ساکن شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس اعلام برادر رضا کوشکی نژاد که با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود: “هزار بار دیگر هم دستگیرش کنید و هر بار یک وثیقه جدید از ما بخواهید، باز همان آش و همان کاسه است. رضا بیرون می آید و می گوید که من طرف شما نیستم.”

همچنین در تکمیل این خبر، یک منبع مطلع با بیان اینکه رض کوشکی‌ نژاد از ابتدای شکل گیری اعتراضات تاکنون، با انتشار ویدیوهای متعددی در صفحه شخصی خود، حمایت خود را از اعتراضات سراسری اعلام کرد افزود: “وی در تاریخ ۷ مهرماه سال جاری، با پرونده ای که بر علیه اش در سازمان قضایی نیروهای مسلح باز شد به مدت ۳ ماه از شغل خود تعلیق شده بود.” 

همچنین، امروز یکشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، مرجان جنگجو، ساکن شهر شیراز مرکز استان فارس، علیرغم‌ اتمام بازجوئی ها و گذشت ۴۶ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد. 

براساس این گزارش، تدوام بلاتکلیفی مرجان جنگجو منجر به افزایش نگرانی خانواده از وضعیت فرزندشان شده است. 

لازم به اشاره است، مرجان جنگجو، در تاریخ ۱۱ آبان ماه در جریان برگزاری اعتراضات مردمی در شهر شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

از سوی دیگر، امروز یکشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۱، علی بیگلر، ساکن شهرستان ابهر از توابع استان زنجان، علیرغم گذشت ۴۴ روز از تاریخ بازداشت به دلایل نامعلومی در زندان ابهر بطور بلاتکلیف بسر می برد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران:”علی با اتهامات تفهیم شده به علی بسیار سنگین است و او با مصادیقی همچون(قدام علیه امنیت ملی) مواجه است و از سوی دیگر تداوم بازداشت و ممانعت از تماس وی با خاناوده باعث افزایش نگرانی آنها از وضعیت علی بیگلر شده است.” 

لازم به اشاره است، علی بیگلر، در تاریخ ۱۳ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان ابهر بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه در حالی که تحت فشارهای شدید روحی روانی قرار گرفت پس از تفهیم اتهام به زندان ابهر منتقل شد. 

همچنین، عصر شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، مرضیه امیری، روزنامه نگار و دانشحوی دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

سمیرا امیری، با انتشار تصویری از خواهرش پس از آزادی وی اعلام کرد:”به هم‌ سلولی‌هایش قول خواهری و آزادی داده، من هم همین عهد را با او و باقی خواهران هنوز دربندم می‌بندم.” 

لازم به اشاره است، مرضیه امیری، در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل شده بود. 

مرضیه امیری، پیش از این هم در جریان برگزاری اعتراضات روز جهانی کارگر در سال ۱۳۹۸، پس از بازداشت در مقر پلیس امنیت تهران و انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بود. 

کُردپا هم با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۱۶ آذرماه ۱۴۰۱، پدرام عامری، اهل شهرستان قروه از توابع استان کردستان، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر از مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه و روند رسیدگی به پرونده پدرام عامری اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، پدرام عامری از لحاظ بینایی با مشکل مواجه است و پس از بازداشت دسترسی وی به خدمات درمانی بسیار محدود شده است. 

در خبری دیگر، روز سه‌شنبه ۲۲ آذرماه ۱۴۰۱، مصطفی اسدی، متولد: ۱۳۷۶، ساکن استان کرمانشاه پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و نام ارگان بازداشت کننده وی اطلاعی در دسترس نیست. 

بعلاوه، روز شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱، حیدر رستمی و ناصر حسن زاده و اهل روستای امیر آباد از توابع شهرستان اشنویه در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

براساس این گزارش، حیدر رستمی، ناصر حسن‌ زاده زاده، پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه واقع در مرکز استان آذربایجان غربی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

همچنین، روز پنجشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۱، ابوالفضل رستمی، متولد ۱۳۸۱، در شهرک مسکن واقع در استان کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری و روند حقوقی پرونده وی اطلاعی در دسترس نیست. 

در خبری دیگر، اوایل مهر ماه ۱۴۰۱، فرزاد محمدپور، فرزند: علی، اهل روستای امیرآباد از توابع شهرستان اشنویه در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. 

کردپا، در این خبر اعلام کرده:”پس از گذشت تزدیک به ۳ ماه از تاریخ بازداشت فرزاد محمدپور از مکان نگهداری وی اطلاعی در دسترس نیست.” 

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌اعلام کرد؛ روز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، ارژنگ مرتضوی، دانشجوی رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه خوارزمی واحد کرج مرکز استان البرز، در مقابل درب ورودی این مرکز آموزش عالی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، بازداشت ارژنگ مرتضوی در حالی صورت گرفته که وی از تاریخ ۲۳ مهر ماه با منع ورود به دانشگاه مواجه شده بود و در پی تماس واحد حراست با وس حهت دریافت کارت دانشجویی خود مراجعه کرده بود. 

تا این لحظه، از وضعیت حقوق پرونده، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری ارژنگ مرتضوی اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین، روز دوشنبه ۲۱ آذر ماه ۱۴۰۱، مریم بلالپور، دانشجوی رشته مدیریت مالی در دانشگاه شهید بهشتی تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد. 

مریم بلال پور، در حال حاضر در سلول انفرادی نگهداری و از حقوق اولیه یک متهم محروم است. 

تا این لحظه از وضعیت و روند حقوقی پرونده وی اطلاع دقیقی در دسترس نیست. 

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران هم‌ اعلام کرد؛ روز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، محمود ملاکی، ساکن استان بوشهر، معلم و از از اعضای هیات مدیره کانون صنفی فرهنگیان این استان، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و وضعیت محمد ملاکی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، محمود ملاکی، پیش از این هم با توجه به فعالیت‌های صنفی و مدنی خود برای احقاق حقوق شهروندی فرهنگیان توسط ارگانهای امنیتی استان بوشهر با بازداشت، احضار، محاکمه و پرونده سازی مواجه شده بود. 

وبسایت حال وش هم‌ در خبری اعلام کرد؛ امروز یکشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۱، الیاس میرکازهی و یاسین میرکازهی(ریگی)، فرزندان: عبدالرحمن، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان علیرغم گذشت ۳۵ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند. 

بلاتکلیفی این دو شهروند تحت بازداشت اداره اطلاعات زاهدان در حالی ادامه دار شده که پیگیریهای زیادی از طرف خانواده آنها صورت گرفته اما کماکان تا لحظه تنظیم گزارش هیچ اطلاعی از وضعیت شان در دسترس نیست.

لازم به اشاره است، الیاس میرکازهی و برادر وی یاسین میرکازهی(ریگی)، در تاریخ ۲۲ آبان ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر زاهدان بازداشت شدند. 

همچنین، روز پنجشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۱، عارف دهقانی، ساکن شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت شد.

بازداشت عارف دهقانی در حالی صورت گرفت که وی در حال بازگشت به منزل خود بوده است. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بارداشت و اتهام مطرحه علیه عارف دهقانی اطلاعی در دسترس نیست.

از سوی دیگر، روز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، صادق زنده بودی، متولد: ۱۳۸۴، ساکن استان بوشهر، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

یک منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت:”با توجه به بازداشت مجدد آقای زنده بودی پرونده دیگری نیز برای این دانش آموز ۱۷ ساله در پی شکایت اداره اطلاعات سپاه بوشهر باز شد.” 

لازم به اشاره است، صادق زنده بودی، برای دومین مرحله طی ماه‌های اخیر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۱، توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه بوشهر بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. 

صادق زنده بودی، پیشتر هم در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه بوشهر و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات (تبلیغ علیه نظام) و (توهین به رهبری) با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۴۰۱ آزاد شده بود. 

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز شنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۱، رضا رشیدی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته نقشه‌برداری در دانشگاه تهران، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

لازم به اشاره است، رضا رشیدی، در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

همچنین، روز شنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۱، احمدرضا اندرز، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته شیمی در دانشگاه تهران، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

لازم به اشاره است، احمدرضا اندرز، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

در ادامه نیز، روز یکشنبه ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۱، صوفیا صاحبی، دانشجوی رشته میکروبیولوژی در دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، پس از طی مراحل بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

لازم به ذکر است، صوفیا صاحبی، در تاریخ ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۱، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

بعلاوه، روز شنبه ۱۹ آذر ماه ۱۴۰۱، ایلیا موگویی، دانشجوی مقطع  مهندسی در رشته مکانیک در دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

لازم به ذکر است، ایلیا موگویی، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به زندان اوین منتقل و و مدت زیادی را در بلاتکلیفی بسر برده بود. 

در خبری دیگر، روز چهارشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۴۰۱، مریم مومنی، دانش آموخته رشته سینما و بازیگری از دانشگاه سوره واحد تهران، با توجه به اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

این دانش آموخته رشته بازیگری، در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۱، از سوی ماموران امنیتی در تهران بازداشت شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق  بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید کرده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هاشهر یاسوجمرضیه امیریکوروش جلیل فعال مدنیاعتراضات سراسری تهران۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱صوفیا صاحبیرضا کوشکی نژادمحمودملاکیعلی بیگ لربلاتکلیفی افراد بازداشت شدهتظاهرات سراسریبازداشت،شهریاسوجبازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱صوفیاصاحبیبازداشت کوروش جلیلمریم بلالپورشهرشیراز،حقوق بشرتظاهرات سراسری در ایرانقروهرضا رشیدیایلیا موگوییتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱حیدر رستمیآذرماه۱۴۰۱فرزادمحمودپورمریم بلال پورشهرستان قروه،حقوق بشر در ایرانبازداشت بلاتکلیفیروستای امیرآبادبازداشت بلاتکلیفرضارشیدیایلیاموگوییمریم مومنیحیدررستمیاعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱فرزاد محمودپورارژنگ مرتضویبوشهر،اشنویهاعتراضات سراسریروستای امیرآباد اشنویهراسکمهرماه۱۴۰۱ایلیاموگوئییاسین میرکازهیآمنه زمانیمهر۱۴۰۱ابوالفضل رستمیپدرام عامریاستان بوشهر،شیرازحقوق بشر ایرانفقر در شهرستان شهریارتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱ایلیا موگوئیالیاس میرکازهیبازداشت شدگان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آذرماه ۱۴۰۱ناصر حسن‌زادهآرش رضاییحقوق بشر در ایران؛یاسوجشهرستان راسکروستای امیر آباد اشنویهاعتراضات سراسری ۱۴۰۱مهر ماه ۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱احمدرضا اندرزبازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱یوسف ایزدیمصطفی اسدیآرش رضائیسایت حقوق بشرفعالین حقوق بشر در ایرانکوروش جلیلاعتراضات سراسری ایرانتظاهرات سراسری ۱۴۰۱مرجان جنگجواحمدرضااندرزتظاهرات سراسری،عارف دهقانیمحمود ملاکیعلی بیگلر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.