•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت ۲۱ تَن از شهروندان و آزادی ۲ تَن دیگر پس از اتمام بازجویی ها

0
139

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۰آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، کرج، سقز، لنگرود، کرمانشاه، کرمان، تبریز، بابل، اسلامشهر، مشهد، خرم آباد، شهرستان شهریار(شهرک اندیشه)، دستکم ۲۱ تن از شهروندان را بازداشت کردند. جمشید الهیان و یاشار اکبرزاده، پس از اتمام بازجوئی ها آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، آرمان کریمی سلوک بن، هدی توحیدی، محمد ساعد، محمد مرادی، سبحان عرب زاده، علی صفوی، نگین کیانی، اوستا علیزاده، محمدمهدی جهان دیده، مهرداد قدمی، پویا آبسالان، مصیب رئیسی یگانه، علیرضا صداقت، بیتا میرزایی، ریحانه مختاریان دلوئی، هلیا برخی، حماسه پارسا، مرضیه امیری، شیما درخشان، وحید موسوی و قباد رضایی فرزاد، توسط نیروهای امنیتی در استانهای تهران، البرز، کردستان، گیلان کرمانشاه، کرمان، آذربایجان شرقی، مازندران، خراسان رضوی، لرستان، بازداشت شدند. همچنین، یاشار اکبرزاده – فعال ملی مدنی ساکن‌اردبیل و جمشید الهیان – دانشجوی رشته پرستاری در دانشگاه جندی شاپور اهواز، پس از اتمام مراحل بازجویی آزاد شدند.

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”ظهر دوشنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، وحید موسوی، خواننده اهل شهر خرم آباد مرکز استان لرستان، توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. وی از جمله افراد معترض سرسخت حکومت است. از لحظه بازداشت امکان تماس با خانواده قطع شده و از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و نام ارگان بازداشت کننده وحید موسوی اطلاعی در دیت نیست.”

اما یک‌ منبع مطلع از شهر کرج به حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”طی روزهای اخیر، قباد رضایی فرزاد، ساکن شهر کرج مرکز استان البرز، در پی یورش ۲۰ تن از ماموران امنیتی به منزل وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی وسائل شخصی اش بازداشت شد. علت بازداشت وی در مورد فعالیتهایش در خصوص اعتراضات سراسری عنوان شد.”

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات و نام ارگان بازداشت کننده قباد رضایی فرزاد اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، قباد رضایی فرزاد، پیشتر هم در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، به اتهام مصرف مشروبات الکلی در محمدشهر کرج بازداشت و پس از انتقال به کلانتری ولدآباد این شهر هدف شلیک‌گلوله از سوی نیروهای امنیتی قرار گرفت و از ناحیه بالای زانو مورد اصابت ۴ گلوله قرار گرفته بود و برای درمان در حالی که به شدت زخمی شده بود با پابند و زنجیر به بیمارستان مدنی کرج منتقل شده بود.

در خبری دیگر، روز یکشنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، حماسه پارسا، کارگردان سینما، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک‌منبع مطلع در تشریح علت بازداشت حماسه پارسا به حقوق بشر در ایران گفت:”وی در جریان اعتراضات سراسری از چندین ناحیه بدن با گلوله ساچمه ای زخمی شده بود و تصاویر آن را در صفحه شخصی اینستاگرامش منتشر کرد. پس از بازداشت حماسه پارسا پستی در صفحه اینستاگرامی وی منتشر شد مبنی بر اینکه (این صفحه به دلیل مطالب ضد انقلاب از جانب نهادهای امنیتی مورد پیگرد قضایی می باشد) اما ساعتی بعد کل اکانت او غیرفعال شد.”

تا لحظه تنظیم‌این خبر از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و نام ارگان بازداشت کننده حماسه پارسا اطلاعی در دسترس نیست.

در ادامه همچنین، روز یکشنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، هلیا برخی، متولد: ۱۳۸۳، ساکن تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک منبع نزدیک به خانواده هلیا برخی به حقوق بشر در ایران گفت:”هلیا در تاریخ ۷ آبان ماه سال جاری در تهران بازداشت شده و در حال حاضر در زندان قرچک ورامین است اما با توجه به وضعیت نامناسب آن زندان خانوداه اش به شدت نگران وضعیت فرزندشان هستند و از سوی دیگر روند پرونده لش بسیار ناعادلانه پیش می رود.”

اما در خبری دیگر، روز یکشنبه آبان ماه ۱۴۰۱، علیرضا صداقت، همسر وی بیتا میرزایی و ریحانه مختاریان دلویی، سه تن از شهروندان ساکن شهر مشهد توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شدند.

براساس این گزارش، علیرضا صداقت رئیس سازمان نظام پزشکی شهر مشهد، همسر وی بیتا میرزایی معاون فنی و پشتیبانی سازمان نظام پزشکی مشهد و ریحانه مختاریان دلویی بعنوان سخنگوی جامعه پزشکی مشهد هستند.

یک‌منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت:”بازداشت علیرضا صداقت و همسر وی بیتا میرزایی در محل کارشان واقع در سازمان نظام پزشکی شهر مشهد صورت گرفته است.”

این افراد پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل و از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات آنها نیز اطلاعی در دست نیست.

در ادامه بازداشتهای گسترده، عصر دوشنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، مسیب رئیسی یگانه، زندانی سیاسی پیشین، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. وی اخیرا بطور مشروط از زندان اوین آزاد شده بود.

یک‌ منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”مسیب رئیسی یگانه پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شده و از مکان نگهداری او اطلاعی در دسترس نیست.”

لازم به ذکر است، مسیب رئیسی یگانه، در تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۶، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام پس از ۱ ماه به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل و چندی بعد با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

با آغاز مراحل دادرسی، مسیب رئیسی، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت محمد مقیسه، به اتهام (توهین به مقدسات اسلامی)، (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (توهین به روح الله خمینی) محاکمه و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

پس از اعلام اعتراض و ارجاع این حکم به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، عینا تائید شد.‌

مسیب رئیسی یگانه، در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸، پس از احضار به شعبه اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای تحمل حبس خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

لازم به اشاره است، مسیب رئیسی یگانه، در سال ۱۳۹۵ هم پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب خوزستان به اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام)به تحمل ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود که پس از تشکیل پرونده دوم حکم تعلیقی وی به تعزیری تبدیل شده بود.

اما در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، نگین کیانی، وکیل دادگستری، اهل تبریز، توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شد.‌

جعفر افشارنیار، وکیل دادگستری ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”هنوز از اتهام و شعبه رسیدگی کننده و قرار تامین کیفری خانم نگین کیانی اطلاعی در دست نیست.”

در خبری دیگر، روز دوشنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، مرضیه امیری، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، ساکن تهران، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی جهت بازجوئی به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد.

سمیرا امیری، خواهر این روزنامه نگار ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”مرضیه طی تماسی دو دقیقه‌ای از بازداشت خود اطلاع داد و عنوان کرد که به بند ۲۰۹ اوین و به انفرادی منتقل شده است. ما از اتهامات او بی خبر هستیم.”

لازم به ذکر است، مرضیه امیری، پیشتر هم‌ در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی در روندی پرابهام توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، محاکمه و از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم) به تحمل ۶ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام (اخلال در نظم عمومی) نیز به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و همچنین به ۱۴۸ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بود و در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۸، با تودیع وثیقه ای به مبلغ یک میلیارد تومان آزاد شده بود. 

مرضیه امیری، دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ به دنبال شرکت در مراسمی به مناسب روز جهانی زن همراه با چندین نفر دیگر بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.

این فعال رسانه ای، پیش‌ از این نیز در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ نیز بازداشت و به مدت سه روز بازجویی شده بود.

همچنین، شورای تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اعلام کرد؛ طی روزهای گذشته پویا آبسالان، دانش آموز مقطع دبیرستان، ساکن شهرستان لنگرود، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از آزادی پویا آبسالان ممانعت بعمل آمده و علیرغم گذشت ۱ هفته‌ بلاتکلیفی و پیگیریهای بسیار خانواده این دانش آموز پاسخ درستی به آنها داده نشده است.

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، محمدمهدی جهان دیده و مهرداد قدمی، دو تن از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری که در این دانشگاه برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری و وضعیت این ۲ دانشجوی بازداشتی اطلاعی در دسترس نیست.

از سوی دیگر،‌روز پنجشنبه ۵ آبان ماه ۱۴۰۱، اوستا علیزاده، اهل شهرستان گچساران از توابع استان خوزستان و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی دریا در دانشگاه نوشیروانی بابل، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان بابل بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت اوستا علیزاده به همراه ۳۶ نفر دیگر از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این خبر از وضعیت اوستا علیزاده اطلاعی در دست نیست.

همچنین، روز شنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، علی صفوی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته نقشه برداری دانشگاه تهران، دارای رتبه ۱۳ کنکور سراسری، در یورش نیروهای امنیتی به دانشکده فنی دانشگاه تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.

در ادامه نیز، روز پنجشنبه ۵ آبان ماه ۱۴۰۱، سبحان عرب زاده، دانشجوی رشته معماری در دانشگاه شهید باهنر کرمان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم‌این خبر از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و نام ارگان بازداشت کننده وی اطلاعی در دسترس نیست.

همچنین، در ساعات پایانی شنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، محمد مرادی، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه رازی استان کرمانشاه، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، بازداشت محمد مرادی، در پی یورش نیروهای امنیتی به خوابگاه اشرفی دانشگاه رازی کرمانشاه صورت گرفته و تا لحظه تنظیم‌ این خبر از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

در همین رابطه، روز چهارشنبه ۴ آبان‌ ماه ۱۴۰۱، محمد مساعد، اهل سنندج مرکز استان کردستان، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته مطالعات جوانان در دانشگاه علامه طباطبایی تهران توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سقز بازداشت شد.

براساس این گزارش، محمد ساعد پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی در حال حال حاضر در زندان شهرستان سقز بسر می برد.
کانال تلگرامی دانشجویان متحد هم‌ اعلام کرد؛ اوایل مهر ماه ۱۴۰۱، هدی توحیدی، دانشجوی مقطع دکترا در رشته علوم سیاسی در دانشگاه علامه طباطبایی تهران، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی بطور بلاتکلیف در بازداشت محبوس شده است.

براساس اعلام خانواده هدی توحیدی؛ قرار بازداشتی وی برای تحقیقات بیشتر به مدت ۱ ماه دیگر تمدید شده و او در حال حاضر در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین تحت بازجویی است.”

هدی توحیدی، اخیرا در تماسی کوتاه به خانواده خود اعلام کرده که در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین بسر می برد.

شورای صنفی دانشگاههای کشور در ادامه نیز اعلام کرد؛ روز شنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، آرمان کریمی سلوک بن، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی نقشه برداری دانشگاه تهران، دارای رتبه ۲ کنکور ارشد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این خبر، بازداشت آرمان کریمی در پی یورش نیروهای لباس شخصی به دانشکده فنی دانشگاه تهران واقع در امیرآباد شمالی – کوی دانشگاه صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و وضعیت آرمان کریمی اطلاعی در دست نیست.

اما در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، جمشید الهیان، اهل رویتای دیل از توابع شهرستان گچساران از توابع استان خوزستان، دانشجوی رشته پرستاری در دانشگاه جندی شاپور اهواز، پس از اتمام مراحل بازجویی آزاد شد.

از چگونگی آزادی و اتهامات تفهیم شده به جمشید الهیان اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، جمشید الهیان، در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری دانشجویان دانشگاه جندی شاپور اهواز، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

در خبری دیگر، روز دوشنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، یاشار اکبرزاده، اهل استان اردبیل، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.‌

براساس این گزارش، اتهامات تفهیم شده به یاشار اکبرزاده توسط بازپرس شعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب استان اردبیل (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور) عنوان شده است.

این‌ فعال ملی مدنی، در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در استان اردبیل بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این استان منتقل شده بود.‌

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم،  هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هامدارس استان خوزستانبازداشت وکلا در ایرانفعالان صنفی دانشجویانمطالبات صنفی وکلای دادگستریلنگرودیاشاراکبرزاده فعال ترکزندان تبریز،آبان۱۴۰۱بازداشت شدگان آبان۱۴۰۱قبادرضایی فرزادهلیابرخیعلیرضاصداقتمهردادقدمیعلی صفویگچسارانبازداشت وکلای دادگستریبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانمسیب رییسیاعتراضات شهریور۱۴۰۱یاشاراکبرزاده فعال ملی مدنیمهرماه۱۴۰۱اعتراضات آبان ۱۴۰۱اعتراضات۱۴۰۱قبادرضائی فرزادریحانه مختاریان دلوئیمصیب رئیسی یگانهمحمدمهدی جهان دیدهآرمان کریمی سلوک بناهوازبازداشت دانشجویاندانشگاه جندی شاپور اهوازفعال صنفی دانشجویان در ایرانمسیب رئیسی زندانی سیاسیاعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱یاشاراکبرزاده فعال ترک آذریمهر ۱۴۰۱کشته شدگان آبان ۱۴۰۱آرمان کریمیقباد رضائی فرزادریحانه مختاریانپویا آبسالانمحمدمهدی جهاندیدهآرمان کریمی سلوک بن، هدی توحیدی، محمد ساعد، محمد مرادی، سبحان عرب زاده، علی صفوی، نگخوزستانبازداشت دانشجویان در ایرانقرنطینه زندان تبریزمسیب رییسی زندانی سیاسیهدی توحیدییاشار اکبرزاده فعال ترکمهر ماه ۱۴۰۱کشته شدگان آبان۱۴۰۱سبحان عرب زادهوحیدموسویبیتا میرزاییپویاآبسالانمحمد مهدی جهاندیدهمحمد ساعدتبریزبازداشت دانش آموزانمرضیه امیریوحید موسویمسیب رییسی یگانهاعتراضات ۱۴۰۱یاشار اکبرزاده فعال ملی مدنیبازداشت دانش آموزان معترضدانشگاه جندی شاپوراحضاروبازداشت دانشجویانشیما درخشانبیتامیرزاییلنگرکدمحمد مهدی جهان دیدهنگین کیانی وکیل دادگستریزندان اردبیلشهرستان لنگروداحضار و بازداشت دانشجویانمسیب رئیسی یگانهبازداشت دانشجویان ایرانیاشار اکبرزاده فعال آذریبازداشت دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابلجندی شاپورقباد رضایی فرزادشیمادرخشانبیتامیرزائیلنگرود گیلاناوستا علیزادهجمشیدالهیاناستان اردبیلمحمدمرادیفعال صنفی دانشجویانلیلا حسین زاده فعال صنفی دانشجویانکنکور ۱۴۰۱،یاشاراکبرزادهیاشار اکبرزاده فعال آذربایجانیبازداشت دانشجویان نوشیروانیجمشید الهیانقبادرضاییحماسه پارسابیتا میرزائیلنگرودگیلاناوستاعلیزادهگچساران خوزستاناردبیلمحمد مرادیشهرستان گچسارانمحاکمه دانشجویانمسیب یگانهبازداشت دانشجویان معترضدانش آموزان معترض۱۴۰۱بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱قبادرضائیهلیا برخیعلیرضا صداقتمهرداد قدمینگین کیانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.