•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

سیامک میرزایی برای تحمل حبس به تهران منتقل شد

0
738

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۹، سیامک میرزائی، فعال ملی مدنی ساکن اردبیل که در بازداشت به سر میبرد برای سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری اش به تهران منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه شنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۹، سیامک میرزائی، فعال ملی مدنی که روز گذشته توسط نیروهای امنیتی در شهرستان اردبیل بازداشت شد برای سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری اش به تهران منتقل شد. این فعال ملی مدنی در حاضر با پرونده ای مواجه است که در آن به تحمل ۱ سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شد. میرزائی در تابستان سال ۱۳۹۸ پس از اتمام حبس تعزیری ۳ ساله اش برای سپری کردن دوران تبعید به شهرستان قائن منتقل شد و در تیر ماه سال جاری پس از اتمام دوران تبعید به شهرستان اردبیل بازگشت. 

لازم به ذکر است، روز دوشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی استان اردبیل در حالی که اطرف منزل شخصی سیامک میرزایی کمین کرده بودند به هنگام  ورود وی به خانه اش در حدود ساعت ۶ عصر بازداشت کردند. 

میرزائی، در تاریخ ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از سپری کردن دوران تبعید ۱ ساله خود در شهرستان قائن از توابع استان خراسان جنوبی به شهر محل سکونتش یعنی در استان اردبیل بازگشت. 

این فعال ملی مدنی در حالی دوران تبعید خود را به پایان رساند که در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال و ۱۰ روز حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی یا اجتماعی محکوم شد. 

در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, درخواست واخواهی سیامک میرزائی, فعال ملی مدنی از بابت پرونده ای که وی بصورت غیابی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشار”, از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, به تحمل ۱ سال و ۱۰ روز حبس تعزیری و همچنین بعنوان مجازات تکمیلی به ۲ سال محرومیت خروج از کشور و عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته جات سیاسی یا اجتماعی محکوم شده بود توسط شعبه مذکور رد شد. پس از رد درخواست حکم صادره در مرحله بدوی عینا تائید شد.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۸, سیامک میرزائی, فعال ملی مدنی که در حال سپری کردن دوران تبعید ۱ ساله خود در شهرستان قائن از توابع استان خراسان جنوبی می باشد توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشار”, از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به تحمل ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته جات سیاسی یا اجتماعی محکوم شد. 

این فعال ملی مدنی که در حال حاضر دوران تبعید ۱ ساله خود را در شهرستان قائن سپری می کند در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, بصورت غیابی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشار, از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”, مورد محاکمه قرار گرفت. اتهام مذکور از بابت “تماس تلفنی وی با عباس لسانی” و “اعتصاب غذا در دوران حبس” بوده است.

“سیامک میرزائی”, فعال ملی مدنی محبوس در زندان اوین, در تاریخ ۵ تیر ماه ۱۳۹۸,و در زمانی که ۳ روز به اتمام دوران دوران حبس ۳ ساله وی باقی مانده بود پس از اعزام به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین به استناد “تماس تلفنی با عباس لسانی” و “اعتصاب غذا در دوران حبس” با مصداق حقوقی اتهام “تبلیغ علیه نظام”, موضوع ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی، مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. سیامک میرزائی, این اتهام را واهی و بی اساس دانست و این پرونده را پروژه جدید نیروهای امنیتی برای فشار بر وی و ممانعت از آزادی وی عنوان کرد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, از ممانعت مسئولان قضائی شعبه ۶ بازپرسی دادسرای مستقر در زندان اوین از آزادی سیامک میرزائی فعال ملی مدنی محبوس در بند ۸ زندان اوین علیرغم اتمام دوران محکومیت حبس ۳ ساله اش و تامین مبلغ وثیقه صادره از سوی خانواده وی اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸, در حالی که از چند روز قبل محکومیت حبس ۳ ساله اش به پایان رسیده بود در اعتراض به پرونده سازی جدید برای وی و تفهیم اتهام “تبلیغ علیه نظام” دست به اعتصاب غذا زد و سپس به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. 

نهایتا در تاریخ ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸, سیامک میرزائی, پس از گذشت ۱۶ روز از اعتصاب غذا در پی مساعدت در جهت قبول تودیع وثیقه به اعتصاب غذای خود پایان داد و به بند ۸ زندان اوین بازگردانده شد. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۸ مردادماه ۱۳۹۸, پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۳ ساله خود از بابت پرونده اول, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شد اما با توجه به وجود حکم تبعید از بابت همان پرونده جهت اجرای آن حکم به کلانتری ۱۱ سلطان آباد واقع در شهرستان بهارستان منتقل شده بود پس از کسب تکلیف از دادگاه صادر کننده حکم بصورت تحت‌الحفظ به شهرستان قائن جهت اجرای حکم ۱ سال تبعید منتقل شد.

سیامک میرزائی, در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸, پس از اتمام دوران محکومیت حبس از بابت پرونده اول, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد و جهت اجرای حکم تبعید به کلانتری ۱۱ سلطان آباد واقع در شهرستان بهارستان منتقل شده بود تا پس از اعزام به شعبه ۱ دادگاه انقلاب بهارستان « شعبه صادر کننده حکم تبعید» نسبت به حکم تبعید ۱ ساله وی تعیین تکلیف بشود و پس از آن به شهرستان قائن از توابع استان خراسان جنوبی منتقل شود. آزادی سیامک میرزائی در حالی صورت گرفت که این فعال ملی مدنی با چالشهای بسیاری در تودیع مبلغ وثیقه دست و پنجه نرم کرد!

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۵ مردادماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از فرافکنی و دست اندازی در پرونده سیامک میرزائی, فعال ملی مدنی و ممانعت از تودیع قرار وثیقه وی و تبدیل مبلغ ۳۰ میلیون تومان قرار کفالت وی به ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه را اطلاع رسانی کرده بود. 

 سیامک میرزائی, فعال ملی مدنی در سال ۱۳۹۵ پس از اتمام دوره ۴ ماهه بازداشت خود نیز در حالی که آماده تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی جهت آزادی موقت بود به دستور کارشناسان امنیتی زندان اوین، از این حق قانونی خود محروم شد. 

این فعال ملی مدنی, از زمان بازداشت در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵، به مدت ۴۰ روز در سلول انفرادی و ۸۰ روز در سلول ۲نفره تحت بازجوئی قرار گرفت و از تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۵ به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

سیامک میرزایی پس از انتقال به بند عمومی در زندان اوین از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” تفهیم اتهام شد و بعدها به اتهام  “تشکیل گروه و جمعیت به قصد برهم زدن امنیت کشور” در دادگاه انقلاب بهارستان به ریاست “قاضی حسنی” طی دادنامه‌ای ۶ صفحه‌ای به ۱۰ سال حبس تعزیری  و ۲ سال تبعید به شهرستان طبس محکوم شد.

دادنامه‌ای که با عدم ارائه سندی دال بر تشکیل جمعیت، “اعتقاد به برقراری سیستم فدرالی”، “مبارزه جهت انتخابات آزاد و بدون تقلب بر اساس موازین بین‌المللی”، “تلاش برای حضور بدون تبعیض زنان”، “دفاع از حق آموزش زبان مادری برای همه ملل تحت ستم در ایران و داشتن کتب و مقالاتی در حوزه مطالعاتی آنتیک‌ها در کتابخانه شخصی” را از جمله موارد مصداق «تخریب و اقدام بر علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» برای سیامک میرزایی قرار داد.

با اعتراض این فعال ملی  مدنی به حکم صادره و در مرحله رسیدگی مجدد نیز با اعلام مفقودیِ بخشی از پرونده از سوی دادگاه انقلاب بهارستان احتمال تأیید حکم در مرحله تجدید نظر قوت گرفت.

با اعتصاب غذای ۱٨ روزه این فعال ملی مدنی طی تماسی از سوی شعبه تجدید نظر با وکیل پرونده خبر تکمیل نواقص پرونده اعلام و دادگاه تجدید نظر برای این پرونده شکل گرفت.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی طباطبایی با مقارن ندانستن مجازات به اتهام انتسابی حکم بدوی را به سه سال حبس تعزیری و یک سال تبعید به شهر طبس تقلیل داد و با ارجاع پرونده این فعال مدنی مدنی به دیوان عالی کشور محکومیت ۳ سال و تبعید این فعال مدنی به طبس عینا تائید شد.  

سیامک میرزایی متولد ۱۳۵۹ مغان و دانشجوی محروم از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است که اداره اطلاعات و اطلاعات نیروی انتظامی در سال ۹۰ با طرح دو شکایت جداگانه و در مجموع صدور ۵ سال حبس برای وی را سبب شده بودند.

وی فارغ التحصیل مهندسی تولیدات دامی و از دانشجویان ستاره داری است که در سال ۱۳۸۹ جهت ورود به مقطع فوق لیسانس منع تحصیل شده است. این فعال ملی مدنی,  پیش از این در سال‌های ۱۳۸۵، ۱۳۸۶، ۱۳۸۹و ۱۳۹۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در مراجع قضایی مربوطه چندین نوبت مورد محاکمه قرار گرفته است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران است و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برچسب هافعال آذریمحکومیت به حبس تعزیریفعال ترک آذربایچانیشهروندان آذری در ایرانتبعید سیامک میرزاییفعال ترک شهرستان اردبیلفعال ملی مدنی سیامک میرزاییشهروندان آذری ایراناجرای حکم حبس سیامک میرزائیفعال ترک آذریفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیسیامک میرزایی فعال ترکشهروندان آذری زبان در ایارنبازداشت و اجرامحاکمه شهروندان آذریاجرای حکم حبس سیامک میرزاییبازداشتگاه اداره اطلاعاتفعال ترک آذربایجانیسرکوب شهروندان آذری در ایرانحبس تعزیری درجه ۸سیامک میرزایی فعال آذربایجانیشهروندان آذری در جمهوری اسلامیفعال ترک سیامک میرزاییشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسیامک میرزائیسرکوب شهروندان آذریفعال ملی مدنی آذربایجانیاجرای حکم حبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیبازداشت شهروندان آذری در ایرانشهروندان شهروندان آذریبازداشت سیامک میرزائیمهندس سیامک میرزائیمحکومیت سیامک میرزائیفعال ترک زبانفعال ترک آذربایجانسیامک میرزائی فعال ملی مدنیشهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسیامک میرزایی فعال ترک آذربایجانیبازداشت سیامک میرزاییحبس تعزیریسیامک میرزاییفعال ملی مدنیفعال آذری زبانسیامک میرزائی فعال ترکشهروندان آذری زبان در ایرانصدور احکام حبس تعزیریفعال ملی مدنی سیامک میرازییفعال آذری سیامک میرزاییاجرای حکم حبسفعال آذری ترکتبعید سیامک میرزائیسیامک میرزائی فعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایراناجرای حبس تعزیریشهروندان آذری زبانفعال آذربایجانی سیامک میرزائیفعال ترکصدور حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترک در ایرانفعال ترک آذری در ایرانفعال ملی مدنی سیامک میرزائیبازداشت و اجرای حکم حبسبازداشت و اجرای حکم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.