•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی جعفر حسن زاده در بازداشتگاه اطلاعات سپاه

0
92

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، جعفر حسن زاده، شهروند اهل پیرانشهر و محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه این شهرستان در وضعیت بلاتکلیف در بازداشت به سر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز شنبه ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹، جعفر حسن زاده – متولد: ۱۳۵۰ – فرزند: اسماعیلی و ساکن روستای سروکانی در شهرستان پیرانشهر پس از بازداشت خشونت آمیز توسط ماموران اطلاعات سپاه این شهرستان در وضعیت بلاتکلیف در بازداشتگاه این ارگان امنیتی محبوس شده است. 

براساس این گزارش اتهام تفهیم شده به این شهروند در دوران بازجوئی مرتبط با عضویت و همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده اما از مصداق حقوقی این اتهامات اطلاعی در دسترس نیست. 

گفته می شود، جعفر حسن زاده، در زمان بازداشت مورد ضرب و جرح قرار گرفته و شدت آسیبهای جسمانی وارده به وی به حدی بود که یک روز پس از بازداشت برای درمان به بیمارستان عارفیان شهرستان ارومیه منتقل شده بود. 

این شهروند ساکن توابع پیرانشهر در دوران بازجوئی از حق در اختیار داشتن وکیل محروم و حتی از حق تماس تلفنی و یا ملاقات با خانواده اش هم محروم مانده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پیرانشهراطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه ارومیهبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی جعفر حسن زادهبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت جعفر حسن زادهبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانجعفر حسن زادهجعفر حسن زاده فعال سیاسیجعفر حسن زاده شهرستان پیرانشهرروستای سروکانیروستای سروکانی پیرانشهرروستای سروکانی شهرستان پیرانشهرسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردایرانشهروندان کرددر ایرانشهروندان شهروندان کرد در ایرانشهرستان پیرانشهرشهرستان پیرانشهر جعفر حسن زاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: