•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت جمعی از کارکنان وزارت نفت به علت برگزاری تجمع اعتراضی

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران چند تن کارکنان معترض صنعت نفت را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز شنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، جمعی از کارکنان رسمی صنعت نفت که برای برگزاری تجمع اعتراضی صنفی به وزارت نفت مراجعه کرده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

براساس این گزارش، ماموران امنیتی جملگی بازداشت شدگان را به پایگاه سوم پلیس امنیت تهران واقع در خیابان شهید قندی منتقل کردند.‌

در حالی این شهروندان به علت برگزاری تجمع اعتراضی صنفی بازداشت شدند که مطالبات آنها منطبق با اصول قانون کار و در راستای ارتقاع وضعیت اقتصادی و برای افزایش حقوق و دستمزدهای کاریشان است.‌

این شهروندان با برگزاری تجمعات اعتراضی صنفی خود خواستار اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف کارکنان وزارت نفت، کارکنان بخش عملیات وزارت نفت را از چارچوب قانون خدمات مدیریت کشوری مستثنی می‌کند هستند.

همچنین کارکنان رسمی ضمن خواسته‌ اجرای فوری این قانون، خواستار پرداخت کل حقوق معوقه‌ ناشی از اجرای ماده ۱۰ از زمان ابلاغ آن در سال ۱۳۹۳ تاکنون هستند.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

همچنین، سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.