•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

ژیلا شهریاری، شهروند بهایی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
109

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۱شهریور ماه ۱۴۰۱، به دستور قاضی شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین، ژیلا شهریاری، شهروند بهایی بازداشت شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، ژیلا شهریاری، شهروند بهایی ساکن تهران، برای تحمل دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان اوين منتقل شد.‌ این شهروند بهایی در مجموع به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

یک‌ منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”در حالی که از قبل ژیلا شهریاری هیچگونه ابلاغیه ای برای تحمل حبس دریافت نکرده بود چندی پیش از واحد اجرای احکام دادسرای زندان اوین تماس گرفتند و روز یکشنبه ژیلا شهریاری بنا بر اعلام قاضی اجرای احکام برای پاسخ به چند سوال به آن ارگان قضایی مراجعه کرد اما پس از حضور برای تحمل حبس خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.”

لازم به ذکر است، ژیلا شهریاری، در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۳۹۵، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و طی‌ مراحل بازجویی و بازپرسی در تاریخ ۹ شهریور ماه همان سال به بند زنان زندان اوین منتقل شد و پس از تحمل بلاتکلیفی طولانی مدت در تاریخ ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۵ با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

با آغاز مراحل دادرسی، پرونده ژیلا شهریاری، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه با اتهامات(اقدام علیه امنیت ملی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) بررسی و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.‌

با اعلام اعتراض و ارجاع این پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت قطعی حبس تعزیری ژیلا شهریاری به ۲ سال ۶ ماه حبس کاهش پیدا کرد.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار درخواست اقدام فوری ضمن محکم کردن سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و اجتماعی بر جامعه بهائی ایران به عات باورهای مذهبی این شهروندان خواستار پایان دادن به سرکوب بهائیان ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داده بود.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه و عدم  امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.