•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

اعتصاب غذای رضا مهرگان، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
310

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۹، رضا مهرگان، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین در اعتراض به روند قضائی ناعادلانه و محرومیت ۱۴ ماهه از حق ملاقات و سایر حقوق شهروندی اش اعلام اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر امروز جمعه ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۹، رضا مهرگان، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین در اعتراض به احکام صادره فراقانونی از سوی احمد زرگر، ابوالقاسم صلواتی، محمد مقیسه و سایر قضات دادگستری در دادگاههای انقلاب بر علیه زندانیان سیاسی، محرومیت  ۱۴ ماهه از حق ملاقات با خانواده خود و در اعتراض به محرومیت از حق درمان بیماری قلبی و سایر مشکلات جسمانی که پس از سکته مغزی برای این زندانی سیاسی ایجاد شده اعلام اعتصاب غذا کرد. رضا مهرگان در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۵ ساله خود است. 

به نقل از یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “رضا مهرگان از زمان بازداشت در شهریور ماه ۱۳۹۸ از حق ملاقات محروم شده و اجازه ملاقات با تنها دخترش و خواهر بی سرپرست خود را که تنها امیدشان به رضا مهرگان است به وی داده نمی شود. این زندانی سیاسی فقط در دورانی که در بند ۲ الف سپاه بود برای دریافت خبر فوت پدرش ۱ بار توانست با خانواده خود ملاقات کند و از آن زمان که ۱۴ ماه می گذرد حتی اجازه ملاقات کابینی برای دیدار با دخترش هم ندارد. مسئولان زندانی اوین ادعا کردند از طرف زندان اوین مشکلی برای ملاقات وجود ندارد اما سازمان اطلاعات سپاه با ملاقات از زندانی سیاسی با خانواده اش ممانعت بعمل آورده است. این زندانی سیاسی از بیماری قبلی رنج می برد و اخیرا هم با توجه به سکته مغزی مشکلات جسمانی وی دو چندان شده و از حق درمان قطعی و خدمات پزشکی محروم است. دلیل دیگر رضا مهرگان برای این اعتصاب غذا، صدور احکام فراقانونی توسط ابوالقاسم صلواتی، محمد مقیسه و سایر قضات دادگاه انقلاب تهران و تائید این احکام فراقانونی از سوی احمد زرگر در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر و محرومیت زندانیان سیاسی از حق دادرسی عادلانه عنوان شد.”

ساعت ۱۱ صبح سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, این زندانی سیاسی در پی ناتوانی در حرکت و قفل شدگی فک و سردی بدن بصورت اورژانسی با برانکارد به بهداری زندان اوین منتقل و بر  طبق نظریه پزشکی دچار سکته مغزی شده است. 

 رضا مهرگان, فعال مدنی و از امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای موسوم به « بیانیه ۱۴ کنشگر مدنی » در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران, به ریاست “احمد زرگر” و مستشار شعبه خسرو خلیلی و مهد برجی, از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام  تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال مدنی همچنین از بابت اتهام  اخلال در نظم و آسایش عمومی هم تبرئه شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای رضا مهرگان اجرائی

این فعال مدنی و زندانی سیاسی, در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشار, از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی, تبلیغ علیه نظام, اخلال در نظم و آسایش عمومی مورد محاکمه قرار گرفته بود طی حکمی در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و بعنوان مجازات تکمیلی هم ۲ سال تبعید به روستای جعفرآباد, از توابع شهرستان آرین واقع در استان خراسان جنوبی محکوم شده بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون تداوم بلاتکلیفی رضا مهرگان در اندرزگاه ۴ زندان اوین, تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این فعال مدنی را در اندرزگاه ۴ زندان اوین اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, رضا مهرگان, فعال مدنی و از اعضای امضا کننده بیانیه استعفای علی خامنه ای, موسوم به بیانیه ۱۴ فعال مدنی و سیاسی در پی یورش ماموران اطلاعت سپاه پاسداران به محل سکونت وی که در یکی از روستاهای  شهرستان رامسر بود با رفتاری خشن پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت شد. 

این فعال مدنی, پیش از آن و در تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۳۹۸, از سوی ۳ نفر افراد ناشناس درحالی که در خیابان در حال تردد بود بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و آسیبهای فیزیکی بسیاری به سر و صورت وی وارد شده بود.  

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالان مدنی بیانیه ۱۴فعالان بیانیه ۱۴نقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناندرزگاه 4 زندان اویناندرزگاه چهار زندان اویناندرزگاه هشت زندان اویناندرزگاه ۴ زندان اویناندرزگاه ۴ سالن ۲اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اویناندرزگاه۴ زندان اویناندرزگاه۸ زندان اویناخبار زندانیان سیاسیاعتصاباعتصاب غذااعتصاب غذای اعتراضیاعتصاب غذای تراعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای رضامهرگاناعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبیانیهبیانیه فعالان مدنیبیانیه نقض حقوق بشر در ایرانبیانیه چهارده فعال مدنیبیانیه چهارده تن از فعالان مدنیبیانیه ها / گزارشاتبیانیه کانون نویسندگان ایرانبیانیه ۱۴بیانیه ۱۴ فعال مدنیبیانیه ۱۴ فعال سیاسیبیانیه ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسیبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در ایرانبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایرانبیانیه استعفای علی خامنه ایبیانیه سازمان عفو بین المللبیانیه عفو بین المللبیانیه۱۴ فعال مدنیبیانیه۱۴فعال مدنیبازجوئی در بنددوالفبازداشت رضامهرگانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیرضا مهرگانرضا مهرگان فعال مدنیرضا مهرگان زندانی سیاسیرضامهرگانرضامهرگان فعال مدنیرضامهرگان زندانی سیاسیزندانی سیاسیزندانی سیاسی در اعتصاب غذازندانی سیاسی رضا مهرگانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان شکنجه شدهسلول انفرادی بنددوالفسکته مغزی رضا مهرگانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشکنجه روحی بازداشت شدگانشکنجه روحی زندانیان سیاسیشکنجه زندانیان در ایرانضرب و شتم رضامهرگان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: