•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

گزارشی از آخرین وضعیت زنان متحصن در بند زنان زندان اوین

0
1060

حقوق بشر در ایران – روز جاری, علیرغم گذشت, پنج روز از تحصن زنان زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که از اولین روز هفته جاری با تحصن “نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “آتنا دائمی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی”, که در اعتراض به سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری و همچنین عدم رسیدگی به شهروندان آسیب دیده از بلایای طبیعی در زندان اوین دست به تحصن زدند نه تنها این تحصن اعتراضی پایان پیدا نکرد بلکه در ساعات پایانی آغازین روز این تحصن اعتراضی, “مژگان کشاورز”، “سهیلا حجاب” و “سمانه نوروز مرادی” هم به جمع تحصن کنندگان اضافه شدند. همچنین با احتساب امروز که ۵ روز از این تحصن می گذرد تلفنهای بند زنان زندان اوین قطع شده و برخی از زنان زندانی در این بند ممنوع الملاقات هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸, با توجه به تداوم تحصن اعتراضی ۵ تن از زنان زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین و افزایش این تعداد به ۸ نفر همچنان تحصن اعتراضی این زندانیان سیاسی ادامه دارد. “نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “آتنا دائمی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی”, “مژگان کشاورز”, “سهیلا حجاب”, “سمانه نوروزمرادی” زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین با اعلام این تحصن نسبت به گسترش مشکلات اقتصادی شهروندان, بی توجهی به رفع مشکلات شهروندان آسیب دیده در اثر بلایای طبیعی, سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی اواخر آبان ماه سالجاری که منجر به کشته, زخمی و بازداشت شدن بسیاری از شهروندان شد خواستار توجه و رفع نیازها و مشکلات این شهروندان شدند. این زندانیان سیاسی اعلام کردند با توجه به گسترش سرکوب و اختناق در جامعه و نقض گسترده حقوق شهروندان در کشور این تحصن تا روز ۵ دی ماه ۱۳۹۸, ادامه خواهد داشت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرد؛ از روز اعلام تحصن “یاسمن آریانی”, “آتنا دائمی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی”, “نرگس محمدی” و سپس اضافه شدن “سهیلا حجاب, “مژگان کشاورز” و سمانه نوروزمرادی”, به جمع این زندانیان متحصن مجموع افراد در تحصن به ۸ نفر افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر تلفنهای بند زنان زندان اوین از اولین روز تحصن به دلایل امنیتی قطع شده و برخی از زنان زندانی در این بند ممنوع الملاقات شدند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به اینکه زنان محبوس در بند زنان زندان اوین در روزهای شنبه, دوشنبه و چهارشنبه می توانستند با خانواده های خود در تماس باشند اما در راستای اعمال فشار بر زندانیان بند زنان کلیه تلفنهای این بند تا اطلاع بعدی قطع شده و پس از پیگری جواب تعیین کننده ای به ما داده نشد. 

 ساعت ۹صبح امروز شنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸, “نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “آتنا دائمی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی”, زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین با تحصن در دفتر رئیس بند زنان زندان اوین در نامه‌ای سرگشاده از تحصن خود روزه خود در زندان به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های کشته شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ خبر دادند و اعلام کردند که این تحصن تا روز چهلم افراد کشته شده در این تجمعات که روز ۵ دی ماه ۱۳۹۸ میباشد ادامه خواهد داشت. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تحصن از سوی زنان زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین لازم به ذکر است در ابتدا “نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “آتنا دائمی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی” و سپس “سهیلا حجاب, “مژگان کشاورز” و سمانه نوروزمرادی”, سه تن دیگر از زنان زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین هم به تحصن کنندگان اضافه شدند. 

لازم به ذکر است؛ از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین در تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل سومین و آخرین گزارش آماری خود را از تعداد افراد کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی که از دهه سوم آبان ماه ۱۳۹۸ آغاز شد را ارائه کرد و تعداد افراد کشته شده در این تجمعات را دستکم ۳۰۴ نفر اعلام کرد. این سازمان در آخرین گزارش خود شمار کشته شدگان اعتراض‌های آبان ماه را ۲۰۸ تن عنوان کرده بود. این سازمان مدافع حقوق بشر به نقل از منابع خود نوشت که صدها تن از معترضان پس از انتقال به زندان رجایی شهر، در استان البرز، از سوی نیروهای امنیتی به‌طور روزانه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. در میان هزاران تنی که از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده‌اند، از جمله در زندان رجایی شهر کرج، شماری کودک و افراد ۱۵ ساله حضور دارند. 

لازم به ذکر است، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد و پس از آن تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای کشور آغاز شد که همزمان با شکل گیری تجمعات اعتراضی گسترده و در پی آن استفاده نیروهای امنیتی از گلوله های جنگی و سلاح گرم بیش از ۱۰۰ نفر از شهروندان جان خود را از دست دادند. نکته حائز اهمیت آمار ارائه شده از کشته شدگان می‌باشد که با توجه به عدم دسترسی به گردش آزاد اطلاعات در کشور تعداد کشته شدگان در این تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد. 

افزایش قیمت بنزین در حالی عنوان شد که پیشتر در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸،بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران همزمان با اعلام خبر کشف میدان جدید نفتی ایران، خبرهای افزایش قیمت بنزین در سال جاری را شایعات اعلام کرده و گفت: هر وقت دستوری به ما داده و ابلاغ شد به اطلاع مردم می‌رسانیم.

در حالی که شهروندان بسیاری در این تجمعات اعتراضی کشته و زخمی شدند و تعداد بی شماری هم از شهروندان توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند پیش از آغاز این دور از تجمعات اعتراضی “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

سرکوب, ضرب و شتم و بازداشت شهروندان و ممانعت از انجام تجمعات اعتراضی برای مطالبه آنها بر حقوق شهروندی شان از جمله مصادیق بارز سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر,  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد.

برچسب هامنیره عربشاهینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننرگس محمدیهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸یاسمن آریانیکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸گرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانآبان 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸آتنا دائمیابان ۱۳۹۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضاعتراض به گرانی بنزیناعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراضیاعتراضات مدنیاعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸بند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تحصنتحصن ابانماه ۹۷تحصن اعتراضیتحصن زنانتحصن زنان در زندان اوینتحصن زنان زندانیتحصن زنان زندانی سیاسیتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزنان زندانی در ایرانزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسمانه نوروزمرادیسمانه نورزی مرادیسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندانشهروندان در ایرانصبا کردافشاری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: