•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

حسن سعیدی و ناهید خداجو با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شدند

0
477

 دقایقی پیش, ناهید خداجو, فعال کارگری و از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شده است. حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی هم دقایقی پیش با تودیع وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸, ناهید خداجو, فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. همچنین حسن سعیدی, از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هم با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تبدیل قرار بازداشت به وثیقه دقایقی پیش با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده است. حسن سعیدی و ناهید خداجو در جریان تجمع اعتراضی که به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری بازداشت شده بود.

براساس این گزارش؛ قرار بازداشت حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز شنبه با توجه به اتمام مراحل بازجوئی در بند ۲۰۹ زندان اوین به قرار وثیقه به مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان تبدیل شده بود که با توجه به تامین مبلغ وثیقه این فعال کارگری دقایقی پیش از بند ۲۰۹ زندان اوین تا اتمام مراحل دادرسی و بطور موقت آزاد شده است. 

حسن سعیدی از زمان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران مستقیما به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است به جهت بازجوئی و تحقیقات بیشتر منتقل شده بود و تا لحظه آزادی نیز در بند مذکور محبوس شده بود. و به مدت ۳ روز هم بطور غیرقانونی بلاتکلیف و در بازداشت بدون تمدید قرار بازداشت نگهداری شده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱ خرداد ماه سالجاری در گزارش که در آن به تداوم بازداشت حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اشاره کرده بود بنقل از صالح نیکبخت وکیل مدافع کارگران بازداشت شده سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی نوشته بود؛  متاسفانه پس از گذشت ۱ ماه، حسن سعیدی، عضو دیگر سندیکا، همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازداشت به سر میبرد و حسب اعلام همسر وی به بنده، تحقیقات از او پایان یافته، اما دادسرا همچنان از آزادی این فعال کارگری امتناع کرده است. در حالی که بازداشت یک ماهه، سقف بازداشت برای اتهاماتی نظیر اتهامات این بازداشتی است، ولی بر اساس آنچه در قانون آئین دادرسی کیفری پیش‌بینی شده، به محض پایان تحقیقات و عدم لزوم نگهداری فرد بازداشتی، باید برای این‌گونه افراد قرارهای تامین خفیف‌تر صادر شده و از نگهداری فرد بازداشتی خودداری شود. 

با توجه به آزادی ناهید خداجو و حسن سعیدی کماکان تعداد دیگری از فعالان کارگری از جمله؛ مرضیه امیری(روزنامه نگار روزنامه شرق) ، کیوان صمیمی(سردبیر مجله ایران فردا)، عاطفه رنگریز،  ندا ناجی و فرهاد شیخی کماکان تحت بازداشت بسر میبرند.

ناهید خداجو, فعال کارگری و بازنشسته سازمان تامین اجتماعی  و عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران میباشد که در جریان تجمعات اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در تهران و در مقابل ساختمان مجلس بازداشت شده بود. 

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شده بودند. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: