•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

فرهاد شیخی, فعال کارگری با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد

0
681

ساعتی پیش, فرهاد شیخی, از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تهران تهران بزگر آزاد شد. این فعال کارگری در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس به همراه جمعی دیگر از فعالان کارگری در تهران بازداشت شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸, فرهاد شیخی, فعال کارگری و از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان تهران بزرگ آزاد شد. 

فرهاد شیخی در جریان تجمع اعتراضی که به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری بازداشت شده بود.

لازم به ذکر است, روز یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, قرار بازداشت فرهاد شیخی و ناهید خداجو به قرار وثیقه و قرار بازداشت حسن سعیدی نیز به قرار وثیقه ۳۳۰ میلیون تومانی تبدیل شده بود. ناهید خداجو و حسن سعیدی ساعتی پیش از آزادی فرهاد شیخی از زندان اوین بطور موقت و با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بودند. 

با توجه به آزادی فرهاد شیخی کماکان تعداد دیگری از فعالان کارگری از جمله؛ مرضیه امیری(روزنامه نگار روزنامه شرق) ، کیوان صمیمی(سردبیر مجله ایران فردا)، عاطفه رنگریز، ندا ناجی کماکان تحت بازداشت بسر میبرند. عاطفه رنگریز، ندا ناجی و مرضیه امبری، دیگر بازداشت شدگان روز کارگر نیز با تمدید قرار بازداشت ۱۲ روزه مواجه شدند.

از وضعیت کیوان صمیمی  (سردبیر مجله ایران فردا) اطلاع دقیقی در دست نیست.

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شده بودند. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.