•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: سیاوش حیاتی, با تودیع قرار کفالت آزاد شد/ تصاویر

0
378

حقوق بشر در ایران – عصر امروز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سیاوش حیاتی, شهروند ساکن استان کرمانشاه و دانشجوی رشته حقوق دانشگاه رازی این شهرستان که در جریان تجمعات اعتراضی اوایل هفته جاری دانشجویان به شلیک موشک از سوی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوایی تهران – کی یف, که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی و جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف شده بود پس از چند روز بازداشت و بلاتکلیفی با تودیع قرار کفالت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سیاوش حیاتی, دانشجوی رشته حقوق در مقطع دکترا در دانشگاه رازی کرمانشاه که در “جریان تظاهرات اعتراضی دانشجویان در این دانشگاه که با هدف اعتراض به شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ خط هوایی تهران – کی یف از هواپیمایی اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی و جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف شد”, توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار کفالت از زندان  دیزل آباد کرمانشاه آزاد شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به سیاوش حیاتی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” ساعتی پیش سیاوش حیاتی عضو و سخنگوی بازداشت شده مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان با قرار کفالت از زندان دیزل آباد کرمانشاه آزاد شد”. 

لازم به ذکر است؛ سیاوش حیاتی, روز یکشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که از سوی دانشجویان دانشگاه کرمانشاه در اعتراض به سرنگونی هواپیمای مسافربری که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر این پرواز که در میان آنها جمعی از دانشجویان ایرانی نخبه در حال تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها هم بودند توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

“سیاوش حیاتی”, شهروند ۶۱ ساله, ساکن استان کرمانشاه و از پیروان آئین یارسان و دانشجوی ممتاز رشته علوم سیاسی دانشگاه رازی واحد کرمانشاه پیش از این نیز از ارائه دفاعیات و پایان نامه و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد محروم شده بود و اعمال محرومیت بر این شهروند در حالی صورت گرفت که سیاوش حیاتی، به عنوان دانشجوی ممتاز، شرایط سهمیه استعدادهای درخشان برای تحصیل بدون کنکور در مقطع دکترا را نیز دارا بوده است. 

“سیاوش حیاتی”, شهروند اهل کرمانشاه و از پیروان آئین یارسان در نامه ای که خطاب به رئیس دانشگاه رازی این استان نوشت در متن نامه خود این مقام مسئول را به مناظره فراخوانده است.

سیاوش حیاتی, در بخشی از نامه خود خطاب به رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه نوشته است: “در مصاحبه با سردبیر مجموعه رسانه های فرتاک، نادر دارستانی ، مدعی بودید که در دانشگاه رازی دانشجوی ستاره داری وجود ندارد و برای مناظره با منتقدین اعلام آمادگی کردید . لذا این جانب سیاوش حیاتی دانشجوی بلاتکلیف ترم آخر کارشناسی ارشد علوم سیاسی، حضرتعالی را حول محور مطالب نگاشته شده در این رنجنامه به مناظره دعوت می نمایم”.

سیاوش حیاتی پیش از این بعنوان آموزگار در مقطع دبستان تدریس می کرد ولی پس آغاز روند پاکسازی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی و اعتقاد وی به “آئین یارسان” از آموزش و پرورش اخراج شد.

سیاوش حیاتی, در مصاحبه ای که با حقوق بشر در ایران انجام داده بود به چرائی اخراج خود از دانشگاه با توجه به اعتقاد مذهبی وی آئین یارسان اشاره کرده بود که فایل صوتی آن در ادامه می آید؛ 

لازم به ذکر است؛ از روز شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای مختلف کشور در واکنش به انتشار خبر شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوایی اوکراین که دقایقی پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی هدف پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و منجر به سقوط و در نتیجه کشته شدن جملگی مسافران و خدمه پروازی این هواپیما شد برگزار شد و شهروندان با سر دادن شعارهایی اعتراضی خواستار دستیابی و حقیقت یابی کامل از چرائی این فاجعه انسانی شدند. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هانقض حقوق بشرهواپیماهواپیمای مسافربریهواپیمای پی اس ۷۵۲هواپیمای اوکراینهواپیمایی اوکراینهواپیمایی اکراینهواپیمائی اوکراینپرواز مسافربریپرواز مسافربری تهران به کی یف اوکراینپرواز پی اس ۷۵۲پرواز اوکراینپرواز تهران اوکراینآزادی با قرار کفالتاوکرایناستان کرمانشاهاعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸بازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت سیاوش حیاتیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در استان کرمانشاهتودیع قرار کفالتتجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به سقوط هواپیماتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دیماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دانشجویانتظاهرات دانشجویان ایرانتظاهرات دانشجویان در ایرانتظاهرات شهروندان در ایرانتظاهرات شهروندان در دی ماه ۱۳۹۸حقوق بشر در ایرانحبسخط هوائی اوکراینخط پروازی تهران اوکرایندی ماهدی ماه سال ۱۳۹۸دانشگاه رازی کرمانشاهدانشگاه رازی در استان کرمانشاهدانشگاه صنعتی شریفدانشجودانشجو در ایراندانشجوی دانشگاهدانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان در ایرانزندان دیزل آبادزندان دیزل آباد کرمانشاهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسقوط هواپیمای اوکراینسیاوش حیاتیصدور قرار کفالت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: