پنج شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 8

محمد حبیبی، فعال صنفی فرهنگیان بازداشت شد

0
150

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران وزارت اطلاعات، در غرب استان تهران، محمد حبیبی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان را بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ظهر امروز چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، محمد حبیبی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان و از زندانیان سیاسی پیشین، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به مدرسه محل اشتغال وی این فعال صنفی را بازداشت و پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی وی را به زندان اوین منتقل کردند. این فعال صنفی فرهنگیان پیش از این هم ۳ مرحله به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز خود توسط وزارت اطلاعات بازداشت و به تحمل حبس محکوم شده بود.  

خدیجه پاک ضمیر، همسر محمد حبیبی، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”ظهر امروز، ۴ نفر از ماموران اداره اطلاعات غرب استان تهران با حضور در مدرسه و در دست داشتن حکم بازداشت، همسرم محمد حبیبی را بازداشت و جهت تفتیش خانه به خانه آوردند و با فحاشی نسبت به وی و بنده وی را به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند.” 

محمد حبیبی، پیش تر هم در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، از بابت اتهام (اجتماع و تبانی) به تحمل ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری و به اتهام (تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال منع خروج از کشور و محرومیت از عضویت در احزاب، گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم شد اما در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، در راستای اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده این فعال صنفی فرهنگیان، بطور مشروط از زندان اوین آزاد شده بود. 

این فعال صنفی فرهنگیان، در ساعات اولیه صبح ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی، بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل و در تاریخ ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱، به بند۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه واقع در زندان اوین منتقل شده بود

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با اتهامات(اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور)، به ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری،(فعالیت تبلیغی علیه نظام) به ۱۸ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام(اخلال در نظم عمومی) هم به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

با اعلام اعتراض به این حکم و ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۷، عینا تائید شد و محمد حبیبی، در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از سپری کردن ۳ سال از مجموع حبس تعزیری ۷ سال و ۶ ماه خود بطور مشروط از زندان‌ تهران بزرگ آزاد شده بود.  

همچنین، در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، در حالی که محمد حبیبی دوران حبس تعزیری خود را سپری می کرد با حکم هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری وزارت آموزش و پرورش از شغل خود بعنوان فرهنگی اخراج شده بود اما پس از آزادی محمد حبیبی و پیگیری های حقوقی این فعال صنفی فرهنگیان به کار خود بازگشت.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، به همراه تنی چند از فرهنگیان دیگر در جریان برگزاری تجمع اعتراضی صنفی در مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه برای دومین مرحله توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به با زندان اوبن طی مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

محمد حبیبی، برای نخستین بار در تاریخ ۱۲ اسفند۱۳۹۶، توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود با ضرب و شتم بازداشت و به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان آزاد شده بود. 

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هانقض حقوق شهروندیفرهنگیبند ۲۰۹بند ۲۰۹ بازجوئیبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتمحمد حبیبی فرهنگیفعالان صنفی معلمانفرهنگیان ایرانحقوق بشر ایرانبند ۲۰۹ بازجوییبازجوئی در بند ۲۰۹اخراج محمد حبیبی از کارآزادی محمد حبیبیحقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانفرهنگیان در ایرانبازجوئی در بند۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانمحمد حبیبی اخراجآزادی محمدحبیبیبازداشتبند۲۰۹ زندان اوینسرکوب فرهنگیانبازداشت معلمانسلول انفرادی بند ۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹وزارت اطلاعاتمحمد حبیبی بازداشتحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانوکیل محمد حبیبیبند۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹مطالبات فرهنگیانمحاکمه محمدحبیبیمحمد حبیبی معلمبند ۲۰۹ اوینسرکوب فعالان مدنیبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینبازجویی در بند۲۰۹توقیف لوازمبازداشت محمدحبیبیمعلمبازداشت محمد حبیبیفعال صنفی فرهنگیانبیماری محمد حبیبیجامعه فرهنگیان ایرانمحمدحبیبی زندانی سیاسیمحمدحبیبی معلمحقوق شهروندی فرهنگیانتفتیش منزلمحمدحبیبیبازداشت فرهنگیانسرکوب معلمانجامعه معلمان ایرانمحمد حبیبی فعال صنفی فرهنگیانمحمدحبیبی فرهنگی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: