•                  
دوشنبه , ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, جولای 5

آزادی ۲ شهروند بازداشت شده در پیرانشهر با تودیع وثیقه

0
344

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹، دو شهروند اهل روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر و محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات، پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۸ آذر ماه ۱۳۹۹، اسماعیل حاجی عبدالله و هاشم مرادی، دو شهروند ساکن روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر، پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و تفهیم اتهام در دادسرا هر یک با تودیع وثیقه هایی جداگانه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

گفته می شود اتهامات این افراد مرتبط با احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده اما از مصداق حقوقی این اتهام اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به ذکر است، اسماعیل حاجی عبدالله، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر بازداشت و جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد

همچنین هاشم مرادی، در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۹، هاشم مرادی به همراه سلیم شونده، دو تن از اهالی روستای شین آباد پس از احضار به اداره اطلاعات پیرانشهر جهت بازجوئی و تفهیم اتهام بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شدند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیهاشم مرادیکردستانپیرانشهراحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضاروبازجوییاحضاریهاسماعیل حاجی عبداللهاسماعیل حاجی عبدالهاستان کردستانبازجوئیبازجوئی از شهروندانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتروستای شین آبادروستای شین آباد در پیرانشهرروستای شین آباد شهرستان پیرانشهرروستای شین ابادسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان پیرانشهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: