سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

آزادی ۲ شهروند بازداشت شده در پیرانشهر با تودیع وثیقه

0
550

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹، دو شهروند اهل روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر و محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات، پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۸ آذر ماه ۱۳۹۹، اسماعیل حاجی عبدالله و هاشم مرادی، دو شهروند ساکن روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر، پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و تفهیم اتهام در دادسرا هر یک با تودیع وثیقه هایی جداگانه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

گفته می شود اتهامات این افراد مرتبط با احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده اما از مصداق حقوقی این اتهام اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به ذکر است، اسماعیل حاجی عبدالله، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر بازداشت و جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد

همچنین هاشم مرادی، در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۹، هاشم مرادی به همراه سلیم شونده، دو تن از اهالی روستای شین آباد پس از احضار به اداره اطلاعات پیرانشهر جهت بازجوئی و تفهیم اتهام بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شدند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااحضار و بازجوییپیرانشهراحزاب کورداحزاب کردیاحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهروندان کرد زندانی سیاسیسرکوب شهروندان شهروندان کورداحزاب کرد ایرانشهروندان کورد در ایرانبازداشتگاهشهرستان پیرانشهرسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایرانبازجوئی از شهرونداناسماعیل حاجی عبداللهکردستانشهروندان کوردبازداشتگاه اداره اطلاعاتاحزاب کوردی در ایرانروستای شین اباداحزاب کرد مخالف نظامبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان کورداسماعیل حاجی عبدالهبازداشت و بیخبریبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندان در ایرانشهروندان کردسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کردمخالف نظاماحضاروبازجوییاحزاب کوردستانروستای شین آبادبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازجوئیبازداشت شهرونداناحزاب کوردیهمکاری با احزاب کوردیبازداشت و بی خبریاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کرد در جمهوری اسلامیروستای شین آباد شهرستان پیرانشهرشهروندان کورد در مریواناستان کردستاناحضار و بازداشتاحزاب کردبازداشت و بازجوئینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحضار و محاکمهبازجوئی در بازداشتگاهشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کوردایرانهاشم مرادیبازداشتاحضار و بازجوئیبازداشت شهروندان کردشهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد اهل سنتبازداشت شهروندان کورد در سردشتروستای شین آباد در پیرانشهراحضاراحضاریهاحزاب کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کورد مخالفشهروندان کرد ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: