•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

واله زمانی، فعال کارگری با تودیع وثیقه آزاد شد

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶شهریور ماه ۱۴۰۱، واله زمانی، فعال کارگری، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، واله زمانی، فعال کارگری و از اعضای سندیکای نقاشان ساختمانی استان البرز، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.‌ این فعال کارگری از تاریخ ۹ خردادماه ۱۴۰۱، در بازداشت و تحت بازجویی بود.

یک‌ منبع نزدیک به این فعال کارگری به حقوق بشر در ایران گفت:”واله زمانی پس از اتمام بازجوئی ها و تبدیل قرار وی به وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.”

این فعال کارگری از لحظه بازداشت خود از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان برای معاینه و مراجعه به پزشک متخصص محروم و به مدت طولانی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات محبوس و تحت بازجویی قرار گرفته بود.‌

واله زمانی، در دورانی که او در عسلویه بعنوان کارگر مشغول به کار بود به بیماری ریه و گوارش مبتلا شد و برای انجام مراحل درمانی خود در بیمارستان بستری و تحت عمل جراحی قرار گرفت و چندی پیش به بیماری هپاتیت حاد مبتلا شده است.

در تاریخ ۲۶ خردادماه ۱۴۰۱، رسانه های وابسته به نهادهای امنیتی ایران بدن اشاره به نام واله زمانی مدعی شدند یک(جاسوس)را هنگام خروج از کشور در ارومیه بازداشت کردند.‌

واله زمانی، در تاریخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۱، در شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۲ خردادماه جهت بازجوئی به بند ۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه و سپس بند۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد.‌

واله زمانی، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹ هم در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی او در شهرک اندیشه از توابع شهرستان شهریار بازداشت و پس از چند ساعت بازجوئی آزاد شده بود.

 این فعال کارگری، در تاریخ ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۶، در جریان برگزاری تجمع فعالان مدنی در اعتراض به وضعیت وخیم زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۶، با تودیع وثیقه آزاد شد.

این فعال کارگری و عضو پیشین سندیکای نقاشان استان البرز، در اردیبهشت‌ ماه ۱۳۹۶، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی کوتاه آزاد شده بود.

پس از آن واله زمانی، در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۷، به شعبه بازپرسی در دادسرای امنیت در زندان اوین احضار و تفهیم اتهام شد.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و سرکوب کارگران، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.