•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

علی احمدزاده، نویسنده و کارگردان سینما پس از بازجویی آزاد شد

0
59

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴شهریور ماه ۱۴۰۱، علی احمدزاده، نویسنده و کارگردان سینما پس از اتمام بازجویی ها از بازداشتگاه اطلاعات سپاه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رادیو فردا، طی روزهای اخیر، علی احمدزاده، نویسنده و کارگردان سینما، ساکن تهران، پس از طی‌ مراحل بازجوئی در یکی از بازداشتگاههای اطلاعات سپاه پاسداران بطور موقت آزاد شد.‌

این نویسنده و کارگردان سینما، پس از آزادی با انتشار یادداشتی خبر بازداشت و بازجویی از خود را در یکی از بازداشتگاههای متعلق سپاه پاسداران تائید کرد.

بازداشت و بازجویی از علی احمدزاده در حالی صورت گرفت که پس از انتشار آن خبر سردبیر خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه در توئیتر مدعی شده بود که (بازداشت) این کارگردان سینما (صحت) ندارد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از علت بازداشت و اتهامات علی احمدزاده اطلاعی در دسترس نیست اما این کارگردان سینما اخیرا ساخت فیلم خود را بدون دریافت پروانه ساخت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی به پایان رسانده بود.‌

طی ماههای اخیر، فشارهای امنیتی و قضایی بر فعالان سینمایی ایران بیش از گذشته افزایش یافته است.‌

اعمال فشارهای امنیتی بر کارگردانان و مستندسازان در حالی رو به گسترش است که مبنی این برخوردها در پی صدور بیانیه ای با عنوان(تفنگت را زمین‌ بگذار) با احضار و بازداشت محمد رسول اف ، مصطفی آل احمد آغاز شد و با بازداشت جعفر پناهی برای تحمل حبس تعزیری اش ادامه دارد.

محمد رسول اف و مصطفی آل احمد پس از اتمام بازجوئی ها در بند امنیتی زندان اوین به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شدند و مصطفی آل احمد ار تاریخ ۱۹ مردادماه با تودیع وثیقه آزاد شد.

پرونده سازی بر علیه شهروندان به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز آنها، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.