•                  
پنج شنبه , ۰۳ بهمن , ۱۳۹۸
پنج‌شنبه, ژانویه 23

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ۲۱ تن از بازداشت شدگان مراسم روز جهانی کارگر

0
281

بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل مجلس در تهران که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند علیرغم گذشت ۱۰ روز از بازداشت این افراد و آزادی تعدادی از بازداشت شدگان کماکان ۲۱ نفر از این شهروندان در زندانهای  اوین، قرچک و تهران بزرگ بصورت بلاتکلیف بسر میبرند. چهار تن از بازداشت شدگانه به نامهای ندا ناجی، عاطفه رنگریز، محسن سلیمانی نژاد و ناهید خداجو علیرغم صدور قرار کفالت و وثیقه همچنان در بازداشت ارگانهای امنیتی بسر می برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, علیرغم گذشت ۱۰ روز از بازداشت فعالان کارگری که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در جریان تجمع اعتراضی که به مناسبت روز جهانی کارگر در تهران و در مقابل ساختمان مجلس برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند کماکان تعداد ۲۱ تن دیگر در زندانهای تهران بزرگ«فشافویه», زندان اوین و زندان قرچک ورامین بصورت بلاتکلیف بسر میبرند و همچنین ۴ تن از این افراد بنامهای ناهید خداجو, ندا ناجی, عاطفه رنگرز و محسن سلیمانی نژاد علیرغم صدور قرار کفالت و وثیقه و طی شدن روند تودیع از آزادی آنها ممانعت بعمل آمده است. 

براساس این گزارش, از میان ۲۱ تن از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران که کماکان در بازداشت به سر می برند برای ندا ناجی, عاطفه رنگرز و محسن سلیمانی نژاد قرار کفالت صادر و برای ناهید خداجو قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی صادر شده است. با این حال این ۴ تن کماکان در بازداشت به سر می برند.

همچنین علاوه بر این ۴ تن، سایر باقی مانده افراد بازداشت شده که تعداد آنها ۱۷ نفر بنام‌های “مرضیه امیری، سمانه طاهری، اعظم خضری، نسرین جوادی، حسن سعیدی، فرهاد شیخی، رسول طالب مقدم، خرسندی، عباس شیخی، عادل گرجی، مهدی عظیمی، محمد اصلاغی، کیوان صمیمی، داود رفیعی، حسین مرادی، محسن حادث و اکبر جمشیدی” در بلاتکلیفی و در بازداشت ارگانهای امنیتی در زندانهای فشافویه, زندان قرچک ورامین و زندان اوین  به سر می برند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: