•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: سه دانشجوی بازداشت شده در کردستان با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
814

حقوق بشر در ایران – طی روزهای یکشنبه ۶ و همچنین دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, مسلم سلیمانی, ارشد اتابک و زانیار احمدپور, سه تن از دانشجویان دانشگاه کردستان که در جریان تجمعات اعتراضی موسوم به دی ماه ۱۳۹۸, که در اعتراض به شلیک مستقیم پدافند هوائی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲, خط هوائی اوکراین  برگزار شد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, مسلم سلیمانی, دانشجوی رشته مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین ارشد اتابک, دانشجوی رشته ادبیات زبان عربی در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین روز دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, زانیار احمدپور, دانشجوی رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی, هر ۳ نفر از دانشگاه کردستان که در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه سالجاری که در اعتراض به شلیک مستقیم پدافند هوائی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوائی اوکراین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. 

براساس این گزارش, این ۳ دانشجو در تاریخ ۲۳ و همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, زانیار احمدپور , مسلم سلیمانی و همچنین ارشد اتابک, جملگی از دانشگاه کردستان در جریان تجمع اعتراضی دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به ساقط کردن هواپیمای مسافربری در پی شلیک مستقیم موشک از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. 

بازداشت گسترده شهروندان در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه سالجاری در حالی از سوی ارگانهای امنیتی صورت گرفت که در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان این تجمعات اعتراضی خبر داد. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هامسلم سلیمانینقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتینافرمانی مدنیهواپیمای مسافربریهواپیمای پی اس ۷۵۲هواپیمای اوکراینهواپیمایی اوکراینهواپیمایی اکراینهواپیمائی اوکراینکارشناسیکارشناسی ارشدپی اس ۷۵۲پرواز پی اس ۷۵۲پروازی مسافربری پی اس ۷۵۲ادبیات زبان عربیارشد اتابکبازجوییبازجوئیبازداشت شدگان ۵ دی ماه سال ۱۳۹۸ در ایرانبازداشتگاهتودیع قرار وثیقهتجمعات اعتراض دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دانشجویانتجمعات اعتراضی دانشجویان ایرانتجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه کردستانتجمعات اعتراضی دانشجویان در ایرانتجمعات دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات دیماه سال ۹۸تجمعات دانشجوئیتظاهرات مسالمت آمیزتظاهرات مسالمت آمیز در ایرانتظاهرات اعتراضی دانشجویان دیماه ۱۳۹۸تظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریتظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دانشجویانتظاهرات دانشجویان ایرانتظاهرات دانشجویان در ایرانجانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندی در ایرانخط هوائی اوکرایندی ماهدی ماه ۱۳۹۸دی ماه سال ۱۳۹۸دانشگاه کردستاندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه کردستانرشته اقتصادزانیار احمدپورسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای مسافربری در ایرانسقوط هواپیمای اوکراینسقوط هواپیمای اکراینسپاه پاسدارانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانسرکوب شهروندان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: