•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

اسکندر لطفی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان محاکمه شد

0
695

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اسکندر لطفی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن شهرستان مریوان توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه جزائی شهرستان سنندج برگزار شد و این فعال صنفی دفاعیات خود در طی جلسه دادرسی به قاضی دادگاه ارائه کرد. این فعال صنفی چندی پیش با توجه به احضاریه کتبی به این جلسه دادرسی احضار شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون صنفی معلمان ایران, روز دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, اسکندر لطفی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و از اعضای انجمن صنفی معلمان مریوان, با توجه به ابلاغیه ای که از پیش به دست وی رسیده بود در جلسه دادرسی حاضر شد و توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه جزائی شهرستان سنندج از بابت  اتهامات “نشراکاذیب” و “تبلیغ علیه نظام”, که از بابت فعالیتهای این فعال صنفی در فضای مجازی بوده به همراه صالح نیکبخت وکیل مدافع خود دفاعیاتشان را به دادگاه ارائه کردند.

براساس این گزارش: “در این جلسه دادرسی که با حضور بیش از ۵۰ نفر از معلمان شهرستان مریوان که در حمایت از اسکندر لطفی در آن مکان حاضر شده بودند برگزار شد صالح نیک‌بخت, وکیل مدافع اسکندر لطفی, با ایراد از مستنداتی که بر مبنای آنها ۲ اتهام؛ “نشراکاذیب”و”تبلیغ علیه نظام” به اسکندر لطفی تفهیم شده آنها را بی اساس خواند و خواستار تبرئه این فعال صنفی فرهنگیان از اتهامات مذکور شد. 

لازم به ذکر است؛ پرونده اسکندر لطفی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان که در پی شکایت اطلاعات سپاه پاسداران از وی با اتهامات “نشراکاذیب” و “تبلیغ علیه نظام”, پس از طی مراحل بازپرسی بطور همزمان به شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج و شعبه ۱۰۴ دادگاه جزائی این شهرستان ارجاع شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “احضار اسکندر لطفی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان به دادگاه جزائی سنندج”, تشکیل جلسه دادرسی بر پرونده این فعال صنفی فرهنگیان را اطلاع رسانی کرده بود. 

این معلم و فعال صنفی فرهنگیان, در تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۳۹۸، پس حضور در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و سپس با تودیع قرار کفالت تا اتمام مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شد.

لازم به ذکر است که جمعی از فعالان صنفی فرهنگیان ساکن مریوان این فعال صنفی را طی این جلسه بازپرسی همراهی کرده بودند.

این فعال صنفی فرهنگیان در جریان تحصن سراسری معلمان ایران در تاریخ ۲۲ و ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷ از سوی ارگانهای امنیتی احضار و مورد بازجوئی قرار گرفته بود.

حائز اهمیت است؛ فرهنگیان بازنشسته در آبان ماه سال ۱۳۹۷, در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصن های برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد می‌شود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.
همواره برای سرکوب گسترده فعالان صنفی در ایران توام با بازداشتهای فراقانونی و صدور احکام سنگین حبس برای فرهنگیان همراه بوده است که در این بین افرادی همچون, اسماعیل عبدی , محمود بهشتی لنگرودی, محمد حبیبی , روح الله مردانی و چند تن دیگر از فعالان صنفی فرهنگیان که در زمینه استیفای حقوق جامعه معلمان ایران تلاش می‌کردند بازداشت و به حبسهای طویل المدت محکوم شدند .

برچسب هافرهنگی معلمفرهنگیانفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانفعال صنفیفعال صنفی فرهنگیفعال صنفی فرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی فرهنگیان در ایرانفعال صنفی معلمانفعال صنفی معلمان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان در ایرانفعالان صنفی معلمانفعالان صنفی معلمان در ایرانمعلممعلمانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان استان کردستانمعلمان در ایرانمعلمان در جمهوری اسلامیمعلمان زندانینقض حقوق بشر در ایراننشر اکاذیب در فضای رسانه ایکانون صنفی معلمان ایرانآزادی بیان در جمهوری اسلامیانجمن صنفی معلمان مریواناسکندراسکندر لطفیاسکندرلطفیتبلیغ علیه نظامتحصن فرهنگیانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیان در آذر ماه ۱۳۹۸تحصن فرهنگیان در ایرانتحصن مهر ماه ۹۷ فرهنگیانتحصن معلمانتحصن معلمان ایرانتحصن معلمان در ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری فرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمانتحصن سراسری معلمان ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب فعالین صنفی معلمان ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانسرکوب معلمانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیشهرستان مریوانصالح نیکبخت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: