•                  
جمعه , ۰۹ آبان , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 30

بازداشت ۵شهروند همزمان با احضار ۲تن دیگر و اجرای احکام حبس تعزیری ۲ شهروند دیگر

0
190

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, محسن احمدزاده شهروند اهل اشنویه, رضا ابراهیمی شهروند اهل ایلام ,اسکندر چراغی شهروند اهل شهرستان بانه, عثمان دل انگیز شهروند اهل مریوان, امید مدرسی شهروند ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. همچنین عبدالله عباسی اهل سنندج, توفیق امین پناه شهروند اهل سقز, پس از احضار به اداره اطلاعات این ۲ شهرستان تحت بازجوئی قرار گرفته و سپس آزاد شدند. از سوی دیگر شهرام کاظمیان پس از اتمام بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان مرکزی این شهرستان منتقل شد. گوران قربانی شهروند ساکن شهرستان مریوان و همچنین امین سیبر, فعال کارگری اهل کرمانشاه جهت اجرای احکام حبس بازداشت به زندان منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان؛ روز پنجشنبه ۱۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، محسن احمدزاده, شهروند اهل شهرستان اشنویه و در حال تحصیل در سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع: ” محسن احمدزاده, پیش از این و در اوایل سال جاری ۱ بار به مدت ۲ روز از بابت اتهام “ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود”. 

همچنین روز گذشته, مصادف با ۱۷ بهمن ۱۳۹۸، امین سیبر, فعال کارگری اهل استان کرمانشاه, جهت اجرای حکم ۳ ماه حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان مرکزی کرمانشاه منتقل شد.

این فعال کارگری در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۸, توسط دادگاه انقلاب کرمانشاه از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” در حالی از دسترسی به وکیل منطبق با ماده ۵ آئین دادرسی کیفری محروم شده بود به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

امین سیبر, فعال کارگری در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶, از بابت اتهام ” برگزاری تجمعات کارگری و تحریک کارگران شهرداری برای اعتصاب” از سوی ماموران امنیتی در این شهر بازداشت شده بود و پس از اتمام بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۱۳ اسفند ماه همان سال با تودیع وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود.

همچنین روز روز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, گوران قربانی, فعال محیط زیست و از اعضای انجمن سبز چیا جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ماهه خود بازداشت و به زندان شهرستان مریوان منتقل شد. 

لازم به ذکر است که گوران قربانی, در تاریخ  ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸,  توسط در پی یوروش ماموران اداره اطلاعات بازداشت مریوان بازداشت شده بود و  در تاریخ ۷ شهریور ماه سالجاری, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود.

با آغاز روند دادرسی بر پرونده این فعال محیط زیست وی در آبان‌ ماه سالجاری از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام, توسط دادگاه انقلاب مریوان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که در نهایت این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان کردستان در دی ماه سالجاری از ۱ سال حبس تعزیر به ۵ ماه تقلیل پیدا کرد. 

در خبری دیگر از شهر ایلام؛ روز چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، رضا ابراهیمی,  فرزند امیرعلی, ساکن استان ایلام از بابت اتهام “ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

همچنین در روز ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, عبدالله عباسی, مدرس مدرسه علوم دینی امام بخاری واقع در شهرستان سنندج پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان برای ساعاتی تحت بازجوئی از بابت سفر ۸ سال پیش خود به شهر دبی واقع در کشور امارات قرار گرفت و سپس آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ عبدالله عباسی, در سال ۱۳۹۱, از بابت همین موضوع  از سوی دادگاه انقلاب سنندج به تحمل ۶ماه حبس تعلیقی با طول مدت تعلیق ۵ ساله محکوم شده بود.

همزمان توفیق امین پناه, فعال مدنی ساکن شهرستان سقز از توابع استان کردستان پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان تحت بازجوئی قرار گرفت و سپس آزاد شد. 

در این گزارش به موارد اتهامی که توفیق امین پناه از بابت آنها تحت بازجوئی قرار گرفته اشاره ای نشده است.

همچنین روز شنبه ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۸, شهرام کاظمیان, دارای۴٢ سال سن, فرزند فارس, پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و تفهیم اتهام به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

پیرامون شهرام کاظمیان, لازم به ذکر است که وی در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام به نفع یکی از احزاب کورد مخالف نظام” بدون ارائه حکم قضائی از سوی ماموران اداره اطلاعات ارومیه  بازداشت شده بود.

در ادامه همچنین روز چهارشنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۸, امید مدرسی, شهروند اهل شهرستان مریوان در پس یورش ماموران اداره اطلاعات به محل کار وی در سنندج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در ادامه بازداشتهای گسترده شهروندان همچنین روز شنبه ۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، اسکندر چراغی, فرزند قادر , ساکن شهرستان بانه از توابع استان کردستان و فعال محیط زیست, بدون تفهیم اتهام توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

پیش از آن نیز روز شنبه ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، عثمان دل‌انگیز, دارای ٣٠ سال سن, شهروند اهل مریوان, پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شد. از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این شهروند اطلاعی در دست نیست. 

روز چهارشنبه ۲ بهمن‌ماه هم “امید مدرسی” دندانپزشک اهل مریوان به دلایل نامعلومی توسط نیروهای وزارت اطلاعات در محل کارش در سنندج بازداشت شده است.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال کارگریمحسن احمدزادهنیروهای امنیتیهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیکردستان احزاب کوردیگوران قربانیامین سیبراتهاماتهاماتاجرای احکام حبساحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرد ایراناحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاداره اطلاعات ارومیهاداره اطلاعات سقزاداره اطلاعات سنندجارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاستان ایلامبیخبریبیخبری از بازداشت شدگانبازجویی در اداره اطلاعاتبازداشتبازداشت شهروندانتفهیم اتهامتوفیق امین پناهحبس تعزیریرضا ابراهیمیزندان مریوانزندان مرکزی مریوانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهر سنندجشهروندان کردشهروندان کرد در ایرانشهروندان شهروندان کرد در ایرانشهرام کاظمیانشهرستان اشنویهشهرستان بانهشهرستان سقزعبدالله عباسیعبداله عباسیعثمان دل انگیز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: