•                  
سه شنبه , ۲۱ مرداد , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, آگوست 11

اعتراضات آبان ۱۳۹۸: ممانعت از آزادی مجید بازوبندی, علیرغم اتمام حبس تعزیری

0
217

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, مجید بازوبندی, شهروند بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری و محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ, علیرغم اتمام دوران محکومیت حبس صادره از وی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران بر علیه وی از آزادی وی ممانعت بعمل آمده است. این شهروند در تاریخ ۳ آذر ماه سالجاری و در زمان بازداشتهای گسترده از بابت تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از تکمیل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۲ ماه حبس تعزیری و ۱۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, مجید بازوبندی, متولد ۱۳۷۲, اهل نیشابور و زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که پس از اتمام مراحل بازجوئی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۰ ماه حبس تعلیقی, ۲ ماه حبس تعزیری و همچنین بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ ماه یادگیری آموزه های اسلامی در یکی از موسسات زیر مجموعه سپاه پاسداران, ۲ ماه کار اجباری در آسایشگاه سالمندان, رونویسی از ۲ عنوان از کتابهای مصباح یزدی و ۲ جلد دیگر کتاب بنامهای دا, پسرک فلافل فروش, محکوم شده بود پس از اتمام ۲ ماه حبس تعزیری اما از آزادی وی ممانعت بعمل آمده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “علیرغم گذشت ۱۵ روز از اتمام دوران محکومیت ۲ ماه حبس تعزیری مجید بازوبندی, کارگر و از بازداشت شدگان تظاهرات آبان امسال اما همچنان از آزادی وی جلوگیری شده و این زندانی سیاسی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ محبوس مانده است”.

این منبع مطلع در توضیحاتی بیشتر پیرامون مجید بازوبندی گفت: ” این زندانی سیاسی حکم صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب را روز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, دریافت کرد”. 

لازم به ذکر است؛ مجید بازوبندی, در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۹۸, در جریان تظاهرات اعتراضی گسترده ای که از ۲۴ آبان ماه در اعتراض به افزایش قیمت سوخت و نارضایتی شهروندان از اوضاع اقتصادی کشور داشتند توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به بند۲الف و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۸, به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده مجید بازوبندی, پرونده وی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشار”, با مصادیق اتهامی “اجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی”, این شهروند معترض به تحمل ۲ ماه حبس تعزیری, ۱۰ ماه حبس تعلیقی و همچنین در بخش دیگری از دادنامه بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ ماه یادگیری آموزه های اسلامی در یکی از موسسات زیر مجموعه سپاه پاسداران, ۲ ماه کار اجباری در آسایشگاه سالمندان, رونویسی از ۲ عنوان از کتابهای مصباح یزدی و ۲ جلد دیگر کتاب بنامهای “دا”, “پسرک فلافل فروش”, محکوم شده بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۷ و ۱۱بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی به شرح وضعیت و اعلام اسامی بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه و برخی از بازداشت شدگان تجمعات دی ماه سالجاری  که در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ در محرومیت از حق دادرسی عادلانه و در وضعیت نامناسبی بسر می برند را اطلاع رسانی کرده بود. 

در این ۲ گزارش نسبت به اعمال محرومیتهای گسترده بر بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه و دی ماه ۱۳۹۸, که از جمله آنها سیاست انکار و اعمال تهدید و اجبار بازجویان قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بر بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که در جریان این تجمعات مورد اثابت گلوله قرار گرفته بودند بر بیان این نکته که زخمهای ناشی از اثابت گلوله توسط این افراد در دادگاه و در مراحل بازپرسی بعنوان زخم چاقو در اثر درگیری با افراد دیگر از سوی این افراد عنوان شود بوده است.

پیرامون تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

در حالی که شهروندان بسیاری در این تجمعات اعتراضی کشته و زخمی شدند و تعداد بی شماری هم از شهروندان توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند پیش از آغاز این دور از تجمعات اعتراضی “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هازندانی سیاسیحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانتظاهرات اعتراض آمیزدادگاه انقلاب تهراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانیان سیاسیسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلاباعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶قاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشاریایمان افشاریشعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظرصدور حکم حبس تعزیرینقض حقوق بشر در ایران 4ایمان افشارایمان افشاری قاضیاعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانآبان ماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات سراسریتظاهرات سراسری در ایرانآبان ماه سال ۱۳۹۸شعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهراننافرمانی مدنی شهروندانتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهآبان ماه 1398اعتراضات آبانتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تیپ ۵ زندان تهران بزرگزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیایمان افشار یزندان تهران بزرگ تیپ ۵تظاهرات آبان ماه سالاسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگاعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸تیپ۵ زندان تهران بزرگمجید بازوبندیمجیدبازوبندیمجید بازوبندی تیپ ۵ زندان تهران بزرگ

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: