•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

بازداشت عباس صدیقی, شهروند ساکن توابع پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی

0
659

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی, پس از بازداشت عباس صدیقی, شهروند ساکن توابع شهرستان پیرانشهر, وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, در ساعات پایانی جمعه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, عباس صدیقی, شهروند ساکن شهرستان پیرانشهر پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی این شهرستان به مکان نامعلومی منتقل شد. عباس صدیقی از اهالی روستای شلیم جاران است و از زمان بازداشت از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش بازداشت این شهروند در روستای لاهیجان شرقی و بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفت و   و ماموران امنیتی در زمان بازداشت وی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. 

علیرغم پی گیریهای خانواده و نزدیکان عباس صدیقی و مراجعه آنها به مراکز قضایی و امنیتی پیرانشهر، تا لحظه تنظیم این گزارش از دلیل بازداشت و محل نگهداری وی و اتهامات منتسب شده به وی اطلاعی در دسترس نیست.  

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: