•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

احضار و بازجوئی از ۲ فعال مذهبی اهل سنت توسط اطلاعات سپاه پاسداران در زاهدان

0
457

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, اداره اطلاعات سپاه زاهدان پس از احضار حافظ اکرم کوهی، فعال مذهبی اهل سنت و امام جماعت موقت پیشامک وی را تحت بازجوئی قرار داد. همچنین عبدالرئوف دشتی, دیگر فعال مذهبی اهل سنت نیز پس از احضار به اطلاعات سپاه زاهدان بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حافظ اکرم کوهی، فعال مذهبی اهل سنت و امام جماعت موقت پیشامگ و خواهرزاده مولوی فضای الرحمن کوهی به اداره اطلاعات سپاه زاهدان احضار و برای چند ساعت تحت بازجوئی قرار گرفت. همچنین روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, عبدالرئوف دشتی, از دیگر فعالان مذهبی اهل سنت و نزدیک به مولوی فضل الرحمن کوهی نیز پس از احضار به اداره اطلاعات سپاه در زاهدان و بازجوئی بازداشت شد. 

بر اساس این گزارش، این فعال مذهبی اهل سنت بیش از ۱ ساعت در اداره اطلاعات سپاه زاهدان تحت بازجویی قرار گرفت. محور بازجوئی های صورت گرفته از حافظ اکرم کوهی در مورد “کارکنان، مدرسین و طلاب” مدرسه دینی انوارالحرمین بوده است. 

 روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مولوی عبدالرئوف دشتی,  یکی دیگر از نزدیکان مولانا فضل الرحمن کوهی پس از احضار اطلاعات سپاه پاسداران در زاهدان و بازجوئی های اولیه بازداشت شد.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بنقل از شبکه جهانی کلمه از تداوم بازداشت و بلاتکلیف در بازداشتگاه ارگانهای امنیتی در مشهد را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد جهت بازجوئی و تحقیقات بازداشت شد. 

پس از بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان, شهروندان شهرستان سرباز در نقاط مختلف این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند و راه ها را بستند.

در جریان این اعتراضات ماموران به سمتشان آتش گشودند که بنابر گزارشها دستکم ۲ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شده و تعدادی بازداشت شدند. 

در ادامه اعتراضات به بازداشت این فعال مذهبی اهل سنت و ۷ نفر از همراهان وی از سوی اطلاعات سپاه در دادگاه ویژه روحانیت مشهد, “عبیدالله شیروزهی”, شهروند ساکن شهرستان سرباز و “داماد و برادرزاده “مولوی فضل الرحمن کوهی”, در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت تحریک شهروندان این شهرستان برای برگزاری تجمع اعتراضی باهدف اعتراض به بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت.

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافضل الرحمن کوهیفعال مذهبیفعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتفعال مذهبی سنیمولوی فضل الرحمن کوهیمولوی فضل رحمان کوهیمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیامام جماعتامام جمعهامام جمعه اهل سنتامام جمعه شهرستان پیشامکاهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زاهداناهل تسنن در سیستان و بلوچستاناهل تسنن در سیستان بلوچستاناهل تسنن زاهداناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت ایرانشهراهل سنت در ایراناهل سنت در استان سیستان و بلوچستاناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت در زاهداناهل سنت در سیستان و بلوچستاناهل سنت در سیستان بلوچستاناهل سنت سیستان و بلوچستاناهل ستنت در ایراناحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازجوییاحضار و بازجویی از شهرونداناحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و بازداشتاحضار و شهروندان اهل سنتاحضاریهاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحافظ اکرم کوهیربازداشت و بیخبریسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیشهرستان پیشامکشهرستان پیشامگشهرستان زاهدانعبدلرئوف دشتی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: