•                  
دوشنبه , ۰۵ آبان , ۱۳۹۹
دوشنبه, اکتبر 26

بازداشت ۴ شهروند ساکن استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی

0
142

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی آبادان, اهواز و شوش پس از بازداشت سجاد دبات, قصی خسرجی و علی حیدری و عاطف نیسی این شهروندان را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, سجاد دبات, ۱۸ ساله و قصی خسرجی, ۱۷ ساله, شهروندان ساکن شهرستان شوش, علی حیدری, ۱۸ ساله, فرزند علی, ساکن شهرستان آبادان و عاطف نیسی, ۲۸ ساله ساکن اهواز در پی یروش ماموران امنیتی به منازل این شهروندان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

کریم دحیمی,فعال حقوق بشر, ضمن اعلام این خبر گفت: “ماموران امنیتی پس ورود به منازل مسکونی این افراد و تفتیش آن مکان گوشی تلفن همراه و برخی دیگر از اقلام این نوجوانان را ضبط و پس از بازداشت این افراد جملگی آنها را به مکان نامعلومی منتقل کردند و از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این شهروندان اطلاعی در دست نیست”. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاعرب اهوازینیروهای امنیتی ایرانحقوق بشر در ایرانآباداننیروهای امنیتیبازداشت و بیخبریشهرستان اهوازبیخبریبازداشت و بلاتکلیفیشهرستان آبادانحقوق شهروندی در ایرانبیخبری از بازداشت شدگانسرکوب جوانان در ایرانبازداشت و بازجوئیعربهای خوزستانشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عربشهروندان عرب زبانشهروندان عرب ایرانیعلی حیدریشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عرباعتراض شهروندان عربربازداشت و بیخبرینیروهای امنیتی در ایرانبازداشت و بی خبریشهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب خوزستانیسرکوب شهروندان عرب در ایرانبازداشت شهروندان عرببازداشت وبیخبریبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتسرکوب شهروندان عرب خوزستانعربیشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازبازداشت و بیخیریشهروندان عربیبازداشت و شهروندان در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و شهروندانیورش نیروهای امنیتیشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب اهل تسننسجاد دباتقصی خسرجیعاطف نیسیسجاددبات

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: