•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

اعزام محمد عبدالمحمدزاده, زندانی سیاسی محبوس در زندان تبریز به مرخصی

0
146

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد عبدالمحمدزاده, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی تبریز به مرخصی ۱۰ روزه اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد عبدالمحمد زاده, فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی تبریز پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰ میلیون تومان به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۲۷ ماهه خود است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن ارسال این خبر گفت: “با توجه به هماهنگی صورت گرفته مدت مرخصی محمد عبدالمحمد زاده, ۱۰ روز است اما با توجه به بیماری احتمال تمدید و افزایش دوران مرخصی وی وجود دارد”. 

در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۷, شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، حکم صادره توسط دادگاه بدوی محمد عبدالمحمدزاده را عیناً تائید و تبصره ۳ از ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی نیز به پرونده این فعال ملی مدنی ساکن تبریز اضافه شد. 

این فعال ملی مدنی, در تاریخ ۱ دی ماه  سال ۱۳۹۷, توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز از بابت اتهام توهین به رهبری به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام  هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

 در تاریخ ۱۸ مهرماه ۱۳۹۷, محمد عبدالمحمدزاده, که در بازار کفش تبریز کار می کرد پیش از اعتصاب کسبه این بازار در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هازندانی سیاسیحقوق بشر در ایرانزندان تبریززندان مرکزی تبریزنافرمانی مدنیحق مرخصیفعال ترکزندانی سیاسی زندانی عقیدتیفعال آذریفعال ترک آذریحقوق شهروندی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانفعال آذری ترکشهروندان ترک در ایرانفعال ترک اذریحقوق بشر در جمهوری اسلامیمحمد عبدالمحمدزادهفعال ترک آذربایجانیسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان آذریسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب شهروندان ترک در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانفعال ترک زبانسرکوب شهروندان ترکفعال ملی مدنیزندانی سیاسی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنینافرمانی مدنی در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعالان ملی مدنیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ترک آذربایجانفعال آذری زبانفعالان ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی آذریشهروندان آذری در ایرانفعال ترک ترک آذربایجانیفعالان ترک آذریسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعال ترک در ایرانحق مرخصی زندانیشهروندان ترک زبان در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری زبان در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان آذری در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق مرخصی زندانی سیاسیمحمدعبدالمحمدزادهزندانی سیاسی ترکمحمدعبدالمحمدزاده زندانی سیاسیمحمد عبدالمحمدزاده زندانی سیاسیفعال ترک آذری محمد عبدالمحمدزاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: