•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

بازداشت یک شهروند اهل سنندج توسط نیروهای امنیتی

0
570

روز جاری, پوریا ویسی شهروند اهل سنندج در پی یورش نیروهای امنیتی به محل کار وی بازداشت و پس از تفتیش و ضبط لوازم شخصی به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل کار پوریا ویسی, شهروند اهل سنندج و بدون ارائه دلیل, بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. این شهروند اهل سنندج پیش از این نیز سابقه بازداشت را داشته است. 

یک منبع مطلع در این رابطه گفت: “بازداشت پوریا ویسی بدون ارائه‌ برگه قضائی مبنی بر بازداشت وی و در محل کارش صورت گرفته است.

این منبع مطلع همچنین گفت; نیروهای امنیتی در زمان بازداشت این شهروند اهل سنندج اقدام به تفتیش محل کار وی کرده و  برخی از وسائل شخصی پوریا ویسی مانند تلفن همراه وی را نیز ضبط و باخود بردند. 

پوریا ویسی در حدود ۴ ماه پیش نیز بە مدت ۱ ماه در بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات سنندج تحت بازجویی به سر برده بود و بعد از اتمام مراحل بازجویی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی جهت برگزاری جلسه دادرسی، با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: