•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

بازداشت ۲ تن از فعالان رسانه ای ساکن شهرستان ماکو توسط نیروهای امنیتی

0
478

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی شهرستان ماکو ۲ تن از مدیران یک صفحه اینستاگرامی ساکن این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. این ۲ فعال اینستاگرامی از بابت اتهام توهین به مسئولان در فضای مجازی مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, امروز شنبه ۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, دو تن از مدیران یک صفحه اینستاگرام ساکن شهرستان ماکو توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس اعلام حسین شهریار, فرمانده انتظامی شهرستان ماکو: “کارشناسان پلیس فتا حین رصد یکی از شبکه‌های اجتماعی صفحه‌ای را شناسایی کردند که اقدام به اهانت به مقامات، مسئولان کشور و تشویش اذهان عمومی کرده بود”.

حسین شهریار در ادامه افزود: “این موضوع بلافاصله در دستور کار پلیس فتا در شهرستان ماکو قرار گرفت و در کمتر از ۲۴ ساعت تهیه کنندگان این کلیپ‌ها در اینستاگرام با دستور دادستانی ماکو بازداشت شدند”. 

ابراهیم رئیسی, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب فعالان فضای مجازی و فعالان شبکه های اجتماعی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافرمانده نیروی انتظامیفضای مجازیفضای مجازی در ایرانفعال فضای مجازیفعال اینستاگرامیفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه‌اینقض حقوق بشر در ایراننیروی انتظامی در شهرستان ماکوپلیس فتاپلیس فتا در ایرانپلیس فضای مجازیپلیس تبادل ارتباط در فضای مجازیآزادی بیانآزادی بیان و قلمآزادی بیان و عقیده در ایرانآزادی بیان در ایرانبازداشت فعال اینستاگرامیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحسین شهریاریسرکوب فضای مجازیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیشهرستان ماکو

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: