•                  
دوشنبه , ۰۷ مهر , ۱۳۹۹
دوشنبه, سپتامبر 28

آزادی مشروط ۷ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه

0
145

حقوق بشر در ایران – روز جمعه ۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, سیروان محمودی, سردار عثمان بکر, سیامک اشرفی اشگه سوء, رحمی تورگوت, میلاد احمدی, وفا اسدی, محمد قنبردوست « زندانی عقیدتی سنی مذهب », هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه پیش از اتمام دوران محکومیت حبس در راستای اعطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, سیامک اشرفی اشگه سوء, رحمی تورگوت, میلاد احمدی, وفا اسدی, محمد قنبردوست « زندانی عقیدتی سنی مذهب », سیروان محمودی و سردارعثمان بکر, هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری خود بودند در راستای اعطای عفو مشروط براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شدند. اعطای آزادی مشروط به این زندانیان سیاسی در حالی صورت گرفته که بر طبق قانون آزادی مشروط چنانچه زندانی پس از آزادی به جرمی مرتکب شود علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس را که با آزادی مشروط آزاد شده سپری کند. 

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰ باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود. 

در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور با شرایط مندرج در ذیل این گزارش موافقت کرده بود و این موارد آزادی مرتبط با این درخواست صورت گرفته است. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, سیامک اشرفی اشگه سوء به همراه کامران درویشی, کامران قاسمی, امید سعیدی, کیوان زارع, رضا اسماعیلی, کیوان رشوزاده, هفت تن دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در این زندان با هدف اختصاص حداقل یک اتاق در این بند برای زندانیان سیاسی اعلام اعتصاب غذا کرده بودند. این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, به همراه ۶ زندانی سیاسی دیگر در پی وعده پیگیری از سوی مسئولان زندان مرکزی ارومیه مبنی بر پیگیری خواسته آنها به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

پیشتر یک منبع نزدیک به سیامک اشرفی اشگه سوء, در حالی که این زندانی سیاسی در اعتراض به رد درخواست آزادی مشروط وی دست به اعتصاب غذا زده بود در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفته بود: “این زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه, در حالی ۲۸ روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر می گذاشت در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, طی نامه ای به مسئولان زندان ارومیه اعلام کرده بود که اعتصاب غذای خود را از تَر به خشک تبدیل کرده است”. 

سیامک اشرفی اشگه سوء, زندانی سیاسی که تا پیش از آزادی در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود بود از تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به مخالفت مسئولان قضائی با درخواست آزادی مشروط وی اعلام اعتصاب غذا کرده بود. این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از انتقال به جوانان زندان مرکزی ارومیه به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. 

وی از تاریخ ۳۰ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد و تا به امروز بیش از نیمی از دوران محکومیت حبس خود را سپری کرده است.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۵, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان ارومیه بازداشت شده بود و پس از انتقال بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی با تفهیم اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

با آغاز روند دادرسی پرونده وی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه ارجاع شد و این زندانی سیاسی از بابت اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر عینا مورد تائید قرار گرفت.

رحمی تورگوت، شهروند کُرد تبعه ترکیه که در خردادماه ماه سال ۱۳۹۶ پس از سفر قانونی به ارومیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد به تحمل پنج سال حبس محکوم شد. وی در مردادماه امسال در اعتراض به رد درخواست آزادی مشروط خود و یا انتقال به یکی از زندان‌های کردستان ترکیه دست به اعتصاب غذا زده بود.

میلاد احمدی، شهروند اهل ارومیه در سال ۱۳۹۸ در شهرستان ارومیه توسط نیروهای امنیتی این شهرستان  بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بابت “عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد مخالف نظام”, پس از طی مراحل دادرسی از سوی دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این زندانی سیاسی پس از سپری کردن یک سوم مجموع حبس تعزیری خود آزاد شد. 

همچنین پیرامون میلاد قنبردوست, دیگر زندانی عقیدتی لازم به ذکر است که وی در تاریخ ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, از بند جوانان زندان مرکزی ارومیه در پی بروز علائمی همچون احساس خفگی و تنگی نفس شدید به مرکز درمانی خارج از این زندان منتقل شده بود. این زندانی عقیدتی سنی مذهب در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از انجام آزمایش و منفی شدن جواب آن به این زندان بازگردانده شده بود. 

 محمد قنبر دوست, پس از بازداشت در تاریخ ۲۶ خردادماه ۱۳۹۶, از سوی ماموران امنیتی در پیرانشهر و انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهرستان ارومیه پس از طی مراحل بازجوئی از بابت اتهام عضویت در گروههای تکفیری « جبهه النصره و حرکت انصار المهاجرین » مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

با آغاز روند دادرسی, این فعال عقیدتی اهل سنت توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام مذکور مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر عینا مورد تائید قرار گرفت. 

همچنین سردار عثمان بکر، شهروند کُرد تبعه کردستان عراق,  از سال ۱۳۸۸ به صورت قانونی در ایران اقامت داشت. این زندانی در سال ۱۳۹۵ به اتهام عضویت در گروه‌های سلفی توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه از سوی دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

همچنین سردار عثمان بکر, فرزند: عثمان, از بابت پرونده ای دیگر در شهریور ماه سال ۱۳۹۷, توسط دادگاه انقلاب ارومیه با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و انجام فعالیتهای مذهبی « مناسک مذهبی », مورد محاکمه قرار گرفته بود که در آن پرونده هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این زندانی سیاسی در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه محبوس بود. 

وفا اسدی، فرزند: نبی, در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۵, توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در مراحل دادرسی از سوی دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفته بود. این زندانی سیاسی پس از تحمل ۳ سال از مجموع حبس ۵ ساله خود از بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

سیروان محمودی اقدم, فرزند: اسماعیل, اهل شهرستان اشنویه, پس از بازداشت پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی از بابت اتهام “عضویت در گروه‌های سلفی « داعش »” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و با آغاز مراحل دادرسی از سوی دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاقانون آزادی مشروطمیلاد احمدیمیلاداحمدیمحمد قنبردوست زندانی عقیدتیمحمدقنبردوستنقض حقوق بشر در ایرانهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیوفا اسدیوفااسدیآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناسامی زندانیان سیاسی در زندان مرکزی ارومیهبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهبند جوانان زندانبند جوانان زندان مرکزی ارومیهحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراندرخواست آزادی مشروطدرخواست آزادی مشروط زندانی سیاسیدرخواست آزادی مشروط سیامک اشرفیرحمی تورگوتزندان مرکزی ارومیهزندانی عقیدتی اهل سنتزندانیان بند 2 زندان مرکزی ارومیهزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهزندانیان عقیدتی اهل تسننزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی زندان مرکزی ارومیهسیامک اشرفیسیامک اشرفی اشگه سوءسیامک اشرفی اشگه سوء زندانی سیاسیسیامک اشرفی اشگه‌سوسیامک اشرفی زندان ارومیهسیامک اشرفی زندانی سیاسیسیروان محمودی اقدمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسردار عثمان بکرعفو و آزادی زندانیانعفو زندانیانعفو زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: