•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: احضار احمد حاتم پور به جلسه دادرسی همزمان با محکومیت وی به حبس در بخش دیگر پرونده

0
861

حقوق بشر در ایران –  امروز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب بهبهان به ریاست فردوس افشون با صدور دادنامه ای احمد حاتم پور, شهروند ساکن شهرستان ماهشهر و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را در بخش اول پرونده قضائی وی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم کرد. شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ بهبهان با ارسال پیامکی احمد حاتم پور را برای حضور در جلسه دادرسی در بخش دوم این پرونده فراخواند. همچنین مریم پایاب دیگر متهم این پرونده نیز از کلیه اتهامات تبرئه شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, احمد حاتم پور, فرزند: رحمان, متولد: ۱۳۶۷,  ساکن شهرستان بهبهان و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸, در بخش اول پرونده قضائی خود توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست فردوس افشون با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروهها و سازمان‌های مخالف نظام” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد. این حکم به حجت الله قنواتی, وکیل مدافع احمد حاتم پور ابلاغ شد. در همین دادنامه مریم پایاب متهم دیگر آن هم از اتهام مذکور تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. همچنین واحد ابلاغ قوه قضائیه با ارسال پیامکی احمد حاتم پور را برای حضور در جلسه دادرسی در بخش دوم این پرونده از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان به ریاست قاضی حیدری فراخواند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در دادنامه ای که  شعبه ۱ دادگاه انقلاب بهبهان صادر و به احمد حاتم پور ابلاغ کرده اتهام وی “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروهها و سازمان‌های مخالف نظام” عنوان شد و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد. از سوی دیگر عصر امروز شنبه ۲۸ تیر ماه هم پیامکی برای احمد ارسال شده و باید برای حضور در جلسه دادرسی در بخش دوم این پرونده و ارائه دفاعیات خود از بابت اتهامات درگیری با ماموران امنیتی, اخلال در نظم عمومی و حضور در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ حاضر شود”. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون اتهامات منتسب شده به مریم پایاب فعال مدنی و دیگر متهم این پرونده نیز گفت: ” این فعال مدنی که در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ از ناحیه کمر مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود از اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروهها و سازمان‌های مخالف نظام” که مجموع اتهامات وی بود تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد”. 

احمد حاتم پور, شهروند ۳۰ ساله, ساکن شهرستان بهبهان که به شغل خرید و فروش خودرو اشتغال دارد در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به به محل کار وی بازداشت و پس از انتقال به منزل و  ضبط وسائل شخصی به مدت ۱ شبانه روز در بازداشتگاه پلیس امنیت بهبهان نگهداری  شد و پس از آن به شهرستان آبادان منتقل شد و پس از طی مراحل بازجوئی های فشرده به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز انتقال داده شد و پس از طی بازجوئی های توام با ضرب و جرح به بازداشتگاه اداره اطلاعات بهبهان بازگردانده شد و پس از آن به زندان این شهرستان منتقل و در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, پس از تکمیل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع سند منزل مسکونی بطور موقت آزاد شد. 

همچنین پیرامون مریم پایاب, متولد: ۱۳۶۸,  فعال مدنی ساکن شهرستان بهبهان لازم به ذکر است, وی در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸,  از ناحیه کمر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و پس از انجام عمل جراحی و خارج کردن گلوله توسط ماموران امنیتی این شهرستان بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان سپیدار اهواز آزاد شد. 

شهرستان بهبهان در جنوب غربی ایران و مرکز شهرستان بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان قرار دارد و در جریان تجمعات اعتراضی اخیر که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, در این شهرستان همانند سایر شهرهای دیگر ایران برگزار شد تعداد بسیاری از شهروندان ساکن این شهروندان در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی و انتظامی در این تجمعات اعتراضی یا جان خود را از دست دادند و یا زخمی شدند و از سوی دیگر تعداد بسیاری دیگر از شهروندان هم از سوی ماموران امنیتی و انتظامی با عناوین اتهامی کذب “اوباش”, “اغتشاشگر” و یا “تخریب کننده اموال عمومی” توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند.

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحکومیت احمد حاتم پور به حبسمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۳۹۸مریم پایابنقص حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸احمد حاتم پوراحمدحاتم پوراداره اطلاعات شهرستان بهبهاناعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات صنفی در ایرانبازجوییبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازداشت مریم پایاببازداشت احمد حاتم پوربازداشت احمدحاتم پوربازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳بازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان 1398بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان شهرستان بهبهانبازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی شهرستان بهبهانتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تجمعات شهرستان بهبهانتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۹۸تظاهرات آبان در سال ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینجان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانشهرستان بهبهانشعبه یک دادگاه انقلاب بهبهان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: