•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

محکومیت قطعی امیر عزیزی به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

0
124

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۵ آذر ماه ۱۴۰۱، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم صادره بدوی بر علیه امیر عزیزی را عینا تائید و حکم شلاق وی در زندان تهران بزرگ اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۲ آذر ماه ۱۴۰۱، امیر عزیزی، دانشجوی رشته معماری در دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این دانشجوی معترض در نرحله بدوی به همین میزان حبس و شلاق محکوم شده بود فقط حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر عینا تائید شد. حکم ۷۴ ضربه شلاق وی در تاریخ ۲۴ آذر ماه در زندان تهران بزرگ اجرا شده است.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران که به امیر عزیزی ابلاغ شده وی از بابت (اقدام علیه امنیت ملی از طریق دعوت به کشتار) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام (تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی) به تحمل ۳ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام (اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم⁩ به قصد برهم زدن امنیت کشور) به ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (توهین به رهبری) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

با توجه به قطعی شدن حکم صادره بدوی بر علیه امیر عزیزی و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی پس از تجمیع جرائم تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا است.

همچنین، در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از انتقال امیر عزیزی، به زندان تهران بزرگ، حکم ۷۴ ضربه شلاق وی اجرا شده است.

لازم به اشاره است، امیر عزیزی، در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقدم در حالی که از حق حضور وکیل خود در این جلسه دادرسی محکوم بود محاکمه شد و دومین جلسه دادگاه وی هم در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ برگزار و از بابت‌ اتهامات(اقدام علیه امنیت ملی از طریق دعوت به کشتار) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام (تشویش اذهان از طریق مجازی) به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و۷۴ ضربه شلاق، به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم⁩ برای برهم زدن امنیت کشور) به تحمل۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (توهین به رهبری) هم‌ به تحمل ۱ سال حبس محکوم شده بود.

لازم به ذکر است، امیر عزیزی، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، پس از یورش نیروهای نیروهای امنیتی به منزل خانوادگی وی پس از تفتیش و توقیف برخی وسائل شخصی اش با توجه به عدم حضور وی در منزل برای تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱ به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین‌ احضار و پس از حضور در آن مکان بازداشت شد.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات و افزایش موج بازداشتها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازمان‌ ملل متحد به درخواست آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را با هدف بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران برگزار کرد و به تشکیل کمیته ای حقیقت یاب برای بررسی وقایع صورت گرفته در ایران رای مثبت داد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاحبسنقض حقوق شهروندی در ایراناعتراضات دانشجوییدادگاه انقلاب تهران،امیرعزیزیحبس تعلیقیشلاق زدنتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱احضاروبازداشت دانشجویاناعتراضات سراسری آذرماه ۱۴۰۱شلاقتظاهرات سراسریمحکومیت کیفریاعتراضات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱شعبه۲دادگاه انقلاب تهراننقض حقوق شهروندی در ایرانتظاهرات سراسری در ایراناعتراضات دانشجوئیبازداشت دانشجویان ایرانتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱قاضی مقدممجازات شلاقبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانحقوق بشر،بازداشت دانشجویان،اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱بازداشت دانشجویاناعتراضات دانشجویانحقوق بشر در ایران،امیر عزیزیاعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱حبس تعزیریبازداشت دانشجویان در ایراناعتراضات دانشجویان در ایرانزندانیان سیاسی،بازداشت دانشجویان معترضتظاهرات سراسری،اجرای حکممحکومیت به حبس تعزیریاحضار و بازداشت دانشجویانزندانی سیاسی،تظاهرات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.