•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

محکومیت فائزه عبدی پور به ۷ سال حبس تعزیری و جزای نقدی

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۰دی ماه ۱۴۰۱، دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری ۲ شهر گرگان با صدور دادنامه هایی، فائزه عبدی پور را به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، فائزه عبدی پور، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته روابط بین الملل دانشگاه استان مازندران و ساکن شهر گرگان، توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری ۲ شهر گرگان واقع در استان گلستان، در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط دادگاه انقلاب گرگان که به آقای حاجی مشهدی وکیل مدافع فائزه عبدی پور ابلاغ شده:”وی از بابت اتهام (اغوا و تحریک به کشتار و جنگ علیه امنیت ملی) به تحمل ۴ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در بخش دوم پرونده خود نیز توسط دادگاه کیفری ۲ گرگان از بابت اتهام(نشر اکاذیب) محکوم به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.”

لازم به اشاره، فائزه عبدی پور، در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه دادگاه انقلاب شهر گرگان و در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱ هم توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ گرگان محاکمه و احکام صادره در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۴۰۱، به وکیل مدافع فائزه عبدی پور ابلاغ شد. 

فائزه عبدی پور، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر گرگان مرکز استان گلستان بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی سپس یه زندان امیرآباد گرگان منتقل شد د در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۴۰۱، با تودیع ۳۰۰ میلیون تومان سند ملکی و کفالتی به مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال آزاد شد. 

این دانشحوی رشته روابط بین‌الملل، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸، با دریافت پیامکی از طرف واحد ابلاغ قوه قضاییه جهت بازپرسی به شعبه ۳ دادسرای زندان اوین احضار و مورد تفهیم اتهام قرار گرفته‌بود.

فائزه عبدی پور، در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۶، به همراه ،کسری نوری، محمد شریفی‌ مقدم، محمدرضا درویشی و ظفر علی مقیمی، هنگام عیادت یکی از مدیران وب‌سایت مجذوبان نور در بیمارستان توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

با توجه به انتقال فائزه عبدی پور به زندان اوین و اتمام مراحل بازجوئی از وی و ۴ تن دیگر از فعالان حقوق دروایش گنابادی این افراد بطور همزمان از بند زنان زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.