•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از وضعیت جواد روحی، زندانی محکوم به ۳ بار اعدام

0
100

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶دی ماه ۱۴۰۱، جواد روحی، زندانی سیاسی محکوم به ۳ بار اعدام در زندان شهرستان نوشهر بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱، جواد روحی، متولد: ۱۳۶۶، اهل شهرستان آمل، ساکن شهرستان نوشهر از توابع استان مازندران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری که در مرحله بدوی به ۳ بار اعدام محکوم شده در زندان شهرستان نوشهر بسر می برد و امروز با وکیل مدافع خود ملاقات کرد.

مجید کاوه، وکیل مدافع جواد روحی، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود صدور ۳ بار اعدام برای موکل خود توسط دادگاه انقلاب شهر ساری را تائید کرد.

این وکیل دادگستری، در تشریح وضعیت موکل خود اعلام کرد:”باموافقت شعبه اول دادگاه انقلاب سارى جهت اخذ وكالت، ملاقات و گفتگوى كوتاهى در زندان نوشهر با ‎جواد روحى محكوم به ٣بار اعدام داشتم. موكل، ايرادات اساسى و حائز اهميتى نسبت به تحقيقات مقدماتى داشته كه يقيناً طى روزهاى آتى در فرجام خواهى به ديوان عالى كشور منعكس خواهد شد.” 

لازم به اشاره است، جواد روحی، در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهر ساری از بابت اتهام (افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور)، (احتراق و تخریب اموال به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور و ناامنی و ورود خسارت عمده به اموال عمومی شده است)، (تخریب، ایجاد حریق و خرابکاری در اموال و تاسیسات مورد استفاده عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت جامعه)، (تحریک برخی از افراد به ایجاد ناامنی) و (اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی کشور)، (ارتداد از طریق هتک حرمت به قرآن از طریق آتش زدن قرآن کریم) و (توهین به مقدسات اسلامی)، (امارات و قرائن موجود در پرونده، اعترافات صریح متهم و گزارش ضابطین حاکی از آن است که این متهم در ساماندهی اغتشاشات حضور داشته و به عنوان لیدر در جمعیت اغتشاشگران ایفای نقش می‌کرده است) به ۳ بار اعدام محکوم شد. 

رئیس کل دادگستری، استان مازندران، در تشریح اتهامات تفهیم شده به جواد روحی مدعی شده بود:”جواد روحی در(اغتشاشات) شهرستان نوشهر عنوان لیدری گروهی از (اغتشاشاگران) و افراد حاضر در تجمع را برعهده داشته و شهروندان را تحریک و تشویق به آشوب می‌کرده که در این میان متاسفانه ۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند و تعدادی از ماموران تامین امنیت نیز مجروح شده‌اند.” 

او در ادامه گفت:”همچنین جواد روحی، در جلسه دادگاه درمورد به آتش کشیدن قرآن کریم اقرار صریح داشته و علت ارتکاب جرم و شرکت در اغتشاشات را ناشی از استفاده از مواد مخدر و قرص اعلام کرده است. متهم در زمان ارتکاب جرم قوه تمیز داشته است.”

وی افزود:”در پی ادعاهای مطرح شده در خصوص پرونده جواد روحی از متهمان (اغتشاشات) اخیر در شهرستان نوشهر، این فرد لیدری جمعیت در میدان اصلی شهر را بر عهده داشته و اقدامات مجرمانه قابل‌ توجهی در اغتشاشات انجام داده است.”

همانطور که رئیس کل دادگستری استان مازندران هم‌ تائید کرد، جواد روحی، با اعمال تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری از حق انتخاب وکیل مورد نظر خود برای دفاع از آنها در جلسه محاکمه محروم بوده است. 

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره، سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد و خواستار لغو آن و دسترسی متهمان به وکیل مورد نظر خود در یک‌ فرآیند دادرسی شد. 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور برگزار شد. 

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات و افزایش موج بازداشتها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازمان‌ ملل متحد به درخواست آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را با هدف بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران برگزار کرد و به تشکیل کمیته ای حقیقت یاب برای بررسی وقایع صورت گرفته در ایران رای مثبت داد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی متهم به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاطرح لغو مجازات اعدامافساد فی‌الارضاتهام افساد فی الارضنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیمجازات اعدام در جمهوری اسلامیتظاهرات سراسری،شعبه یک دادگاه انقلاب ساریاعدام جوادروحیمجازات اعدامافساد فی الارضشعبه دوم دادگاه انقلاب ساریتظاهرات سراسریافسادفی الارضکشته شدگان اعتراضات ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتاعدام جواد روحیمجازات اعدام در ایرانساریمجازات اعدام ایرانتظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱لیدراعتراضاتنوشهردادگاه انقلاب ساری،محاربهلغو حکم اعدامنقض حقوق بشر د ر ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانلیدری اعتراضاتتظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،تظاهرات سراسری دانشجویانزندان نوشهرمجازات اعدام در زندانهای ایرانتظاهرات سراسری ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱مجیدکاوهنقض حقوق بشر در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانموارد نقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات سراسریمجید کاوهنقض حقوق بشراتهام محاربهموارد نقض حقوق بشر در ایرانمجازات اعدام در مالزیتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱کشته شدگان اعتراضاتجواد روحیمجید کاوه وکیل دادگستریاعتراضاتفعالین حقوق بشر در ایرانلغو مجازات اعدامدادگاه انقلاب ساریجرم محاربهلیدر اعتراضاتشعبه۱دادگاه انقلاب ساریجوادروحیمجیدکاوه وکیل دادگستری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.