جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

محکومیت فرید مرادی به حبس تعزیری و صدور منع تعقیب برای معین ورکیانی

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۴بهمن ماه ۱۴۰۱، فرید مرادی، از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر به حبس تعزیری محکوم شد. همچنین، معین وردکیانی، از اتهامات منتسبه تبرئه و قرار منع تعقیب وی نیز صادر شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، فرید مرادی، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد در رشته جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس و مدیر پیشین مسئول نشریه بلوط پس از محاکمه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد به تحمل حبس تعزیری و توقیف وسائل ضبط شده از وی در هنگام بازداشت محکوم شد.

براساس این گزارش، فرید مرادی، از بابت اتهام (اجتماع و تبانی) به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ضبط گوشی تلفن همراه وی که هنگام بازداشت از وی گرفته شده بود به نفع دولت محکوم شد. 

لازم به اشاره است، فرید مرادی در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات اخیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی به زندان تهران بزرگ منتقل و در تاریخ ۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد. 

در خبری دیگر، روز چهارشنبه ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱‌، معین ورکیانی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته کامپیوتر در دانشگاه شهید بهشتی تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد.

براساس این گزارش، معین ورکیانی از اتهامات (اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی / خارجی) و (اخلال در نظم عمومی) با توجه به ناکافی بودن مستندات ارائه شده از طرف وزارت اطاعات به قاضی دادگاه، تبرئه شده است.

لازم به اشاره است، معین ورکیانی، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی های فشرده توام با ضرب و شتم سپس در تاریخ ۵ دی ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد. و در پی آن بسیاری از شهروندان کشته، مجروح و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافرید مرادیفریدمرادیفضای مجازفضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای دانشگاهی در ایرانفعال حقوق بشر در ایرانفعالان دانشجویی دانشگاه تهرانقاضی محمدرضا عموزادقاضی محمدرضاعموزادقاضی ایمان افشاریقاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانقاضی شعبه ۲۸دادگاه انقلاب تهرانقاضی شعبه۲۸ دادگاه انقلابقاضی شعبه۲۸دادگاه انقلاب تهرانقرار منع تعقیبقرارمنع تعقیبمنع تقیبمنع تعقیبماده ۲۶ اعلامیه جهانی حقوق بشرمحمدرضا عموزادمحمدرضا عموزاد قاضیمحمدرضا عموزاد مهدریجیمحمدرضاعموزادمحمدرضاعموزادمهدریجیمحاکمهمحاکمه دانشجویانمحاکمه شهروندانمدارک عالی دانشگاهیمعین ورکیانینقض حقوق بشر در ایران،نشریه محیط زیستی بلوطنشریه بلوطواحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزادایمان افشاریایمان افشاری قاضیایمان افشاری قاضی دادگاه انقلابایمان افشاری دادگاه انقلاب تهراناحضار و بازداشت دانشجویاناحضاروبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت دانشجویان ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانبازداشت دانشجویان دانشگاه در ایرانبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت دانشجویان،تفسیر ماده ۲۸ اعلامیه جهانی حقوق بشرجامعه دانشجو در ایرانجامعه دانشجویی ایرانحقوق بشر در ایران،دانشگاه تهران،دانشگاه تربیت مدرسدانشگاه تربیت مدرس تهراندانشجویان شهید بهشتیدانشجویان شهیدبهشتیدادگاه انقلاب محمدرضا عموزاددادگاه انقلاب شهر تهراندادگاه انقلاب شعبه ۲۶شعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاهشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب در تهرانشعبه ۲۸ محمدرضا عموزادشعبه ۲۸ نقض حقوق شهروندی در ایرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلابشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعبه ۲۸دادگاه انقلابشعبه بیست و هشتشعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶شعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانشعبه۲۸صدور قرار منع تقیبصدور قرار منع تعقیبصدور منع تعقیبصدورمنع تعقیبصدورحکم منع خروج از کشور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.