چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

محکومیت فاطمه سپهری به ۱۸ سال حبس تعزیری

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱ دادگاه انقلاب مشهد با صدور دادنامه ای فاطمه سپهری را به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، فاطمه سپهری، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد، در بخش اول پرونده قضایی خود، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال مدنی در تاریخ ۳۰‌شهریور ماه بازداشت و پس انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد و طی مراحل بازجویی سپس به زندان وکیل آباد منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت:”فاطمه‌ سپهری در بخش اول  پرونده قضایی خود از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، به اتهام (توهین به رهبری) هم به تحمل ۲ سال حبس تعزیری، به اتهام (همکاری با دووَل متخاصم) نیز به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) هم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.”

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”در حالی که فاطمه سپهری در زندان وکیل بسر می برد حقوق ماهیانه بازنشستگی وی هم به دلایل نامعلومی مسدود شده و این فعال مدنی اعلام کرده که علیرغم‌صدور چنین حکمی از سوی قاضی منصوری برخواسته خود که‌ همان (استعفای علی خامنه ای) و (سرنگونی جمهوری اسلامی) است تاکید کرده است.”

لازم به اشاره است، فاطمه سپهری، در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، در بخش دوم از همین پرونده، توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ استان خراسان رضوی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.   

فاطمه سپهری، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اداره اطلاعات شهر مشهد بازداشت و پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل و در تاریخ ۲ آبان ماه ۱۴۰۱، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان وکیل آباد در این شهر منتقل شد.

فاطمه سپهری، پیشتر هم در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، پس از سپری کردن بخشی از مجموع حبس تعزیری خود از بابت پرونده ای که مرتبط با فعالیتهای اعتراضی مسالمت آمیز وی بود از زندان وکیل آباد شهر مشهد آزاد شده بود.

این فعال مدنی، در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی، در بخش اول پرونده قضائی خود از بابت اتهام (عضویت در گروههای مخالف نظام به قصد برهم زدن امنیت کشور) به تحمل ۳۲ ماه و فعالیت تبلیغی علیه نظام هم ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸، فاطمه سپهری، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی هادی منصوری از بابت اتهامات (ایجاد دسته و یا گروه برای درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی)، (توهین به رهبری) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، محاکمه و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

همچنین، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فاطمه سپهری، در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی هادی منصوری و با حضور محمدحسین آقاسی وکیل مدافع وی برگزار شده بود.

در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۸، فاطمه سپهری، به همراه ۹ تن دیگر از فعالان مدنی در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که برای حمایت از کمال جعفری در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی برگزار کرده بودند توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر مشهد منتقل شد و در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۸، پس از اتمام مراحل بازجویی و بازپرسی و تکمیل کیفرخواست پرونده این فعال مدنی و سایر متهمان این پرونده به دادگاه انقلاب شهر مشهد ارجاع شد.

ممانعت از انتشار دیدگاههای و عقاید افراد، به منزله سرکوب آزادی بیان و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.