چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

محکومیت بابک مرادی فر به بیش از ۴ سال حبس تعزیری

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۲اسفند ماه ۱۴۰۱، ایمان افشاری، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب با صدور دادنامه‌ای بابک مرادی فر را به حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، بابک مرادی فر، ساکن استان تهران و فعال سیاسی، پس از محاکمه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری در مجموع به تحمل ۴ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران؛ بابک مرادی فر از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به ۱ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. به فرض تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران و اعمال و ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل مجازات اشد برای بابک مرادی فر لازم به اجرا خواهد شد.

لازم به اشاره است، بابک‌ مرادی فر، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و سپس بند ۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.