•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

محکومیت توحید امیر امینی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۲آبان ماه ۱۳۹۹، محکومیت قطعی حبس تعزیری توحید امیر امینی، فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، توحید امیر امینی، فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران پس از اعمال بخشنامه کاهش مجازات حبس تعزیری زندانیان به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این زندانی سیاسی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم با اعلام اعتراض در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری تبدیل شد و اخیرا هم با اعمال بخشنامه کاهش مجازات به تحمل ۵ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

به نقل از یک منبع مطلع از پرونده توحید امیر امینی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “کاهش حبس تعزیری توحید امیر امینی از ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری به ۵ سال در راستای اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه مصوب ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ صورت گرفت و این زندانی سیاسی از مجموع این حکم تا به امروز ۱ سال و ۹ ماه از این مدت را سپری کرده و باید ۳ سال و ۳ ماه دیگر هم تحمل کیفر کند. این حکم بصورت شفاهی به توحید امیر امینی اطلاع داده شده اما هنوز کتباً ابلاغ صورت نگرفته است.”

توحید امیر امینی، در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, توحید امیر امینی ضمن تبرئه از اتهام “تبلیغ علیه نظام”, فقط از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” به تحمل ۷ سال , ۶ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

 این فعال ملی مدنی در مرحله بدوی، در تاریخ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” نیز به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

جلسه دادرسی به پرونده توحید امیر امینی, در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” با حضور هر ۲ نفر این افراد و کارشناسان وزارت اطلاعات برگزار شده بود. 

 توحید امیر امینی,  در شامگاه ۱ اسفند ۱۳۹۷ به همراه دیگر هم پرونده ای خود کیانوش اصلانی، در میدان انقلاب تهران توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند. دو ساعت بعد از بازداشت این افراد, ماموران وزارت اطلاعات به محل کار توحید امیر امینی مراجعه کرده و آنجا را بطور کامل مورد تفتیش قرار داده بودند. پس از تماس تلفنی کوتاهی که کیانوش اصلانی در دومین روز بازداشت با خانواده خود داشت مشخص شد به زندان اوین و بند ۲۰۹ منتقل شده اند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه کیانوش امیر اصلانی در تاریخ ۱۴ فروردین ماه و توحید امیر امینی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین به بند ۴ در این زندان منتقل شدند.

جلسه ابلاغ کیفرخواست توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, پس از حضور هر ۲ نفر این افراد در محل شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود و به هر ۲ نفر آنها یک نسخه کپی شده از کیفرخواست تحویل گردیده بود و به آنها ابلاغ شده بود که برای تاریخ ۱ تیر ماه جلسه دادرسی بر پرونده مفتوحه آنها برگزار خواهد شد. 

 کیانوش اصلانی قوجه بیگلو,  دانشجوی مقطع فوق لیسانس رشته مهندسی عمران دانشگاه آزاد تهران و “توحید امیر امینی” به علت فعالیت کاری و شغلی ساکن تهران است. 

توحید امیر امینی دارای سوابق متعدد فعالیت و بازداشت است، از جمله می توان به بازداشت او در مراسم قلعه بابک و همین طور محاکمه او به دلیل روشن کردن شمع برای حادثه دیدگان قطار تبریز-مشهد اشاره کرد.

 همچنین بابت دو مورد اتهامی جداگانه در خصوص اعتراض به برنامه تلویزیونی فیتیله که بسیاری معتقد بودند در آن به ترک‌های ایران اهانت شده است و همینطور نمایش یک پلاکارد در حمایت از عباس لسانی، دیگر فعال مدنی دربند به مجموعا ۶ ماه حبس و شلاق محکوم شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران بر مبنای اسنادی بین المللی حقوق بشر ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض, ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی توحید امیر امینیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک توحید امیر امینیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ملی مدنی شهرستان خویمحاکمه فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزتوحید امیر امینیتوحید امیر امینی فعال ترک آذربایجانیتوحید امیرامینیتوحید امیرامینی فعال ملی مدنیتوحید امیرامینی فعال آذربایجانیتوحید امیرامینی فعال ترکتوحید امیرامینی فعال ترک آذریتوحید امیرامینی فعال ترک آذربایجانیتوحیدامیرامینیتوحیدامیرامینی فعال ملی مدنیتوحیدامیرامینی فعال ترکتوحیدامیرامینی فعال ترک آذریتوحیدامیرامینی فعال ترک آذربایجانیتوحیدامیرامینی زندانی سیاسیتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندانی سیاسیزندانی سیاسی توحید امیرامینیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: