•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

بحران ویروس کرونا: تشکیل پرونده قضائی برای۲۶ تن از مدیران کانالهای تلگرامی در استان اصفهان

0
436

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, در جریان انتشار اخبارهای گسترده از شیوع ویروس کرونا در ایران دستکم ۲۶ مدیر کانالهای تلگرامی و فعالان شبکه های اجتماعی فعال در استان اصفهان پس از احضار از سوی ارگانهای امنیتی و گزارشهای پلیس فتا به مراجع قضائی معرفی شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, امروز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, دستکم ۲۶ نفر از مدیران شبکه های اجتماعی و کانالهای خبر رسان تلگرام در پی گزارشهای ارائه شده از سوی پلیس فتا و با ادعای ارگانهای امنیتی  انتظامی مبنی بر نشر اکاذیب و یا تشویش اذهان عمومی در استان اصفهان به مراجع قضائی مورد احضار و بازجوئی قرار گرفتند و پرونده این افراد برای طی مراحل دیگر به دادگاه ارجاع شد. 

براساس اعلام مهدی معصوم بیگی, فرمانده نیروی انتظامی در استان اصفهان: “از ابتدای مطرح شدن بحث کرونا تاکنون ۲۶ پرونده ویژه مدیران کانال‌های فضای مجازی که نسبت به تولید و انتشار اخبار کذب و شایعات و تشویش اذهان عمومی مبادرت می کردند تشکیل شده است”.

این مقام امنیتی در ادامه همچنین ادعا کرد: “در همین خصوص ۸۵۰ خبر کذب از فضای مجازی حذف یا مسدود شد و در ۵۷ مورد نیز به مدیران سایت‌ها و کانال‌های خاطی تذکر داده شده است”.

مهدی معصوم بیگی در ادامه همچنین گفت: “پلیس تبادل ارتباطات در فضای مجازی, فضای مجازی را رصد می کند و با افرادی که به ادعای وی آرامش عمومی و سلامت فکری جامعه را به خاطر می اندازند برخورد خواهد کرد”.

در حالی مهدی معصوم بیگی, فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان خبر از احضار و پرونده سازی برای فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران در استان اصفهان از بابت انتشار اخبار پیرامون بحران کرونا در ایران می دهد که ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, مصطفی فقیهی, روزنامه نگار و مدیر مسئول وبسیات خبر انتخاب توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از بازجوئی و تکمیل پرونده بطور موقت آزاد شد. هرچند این فعال رسانه ای و روزنامه نگار بعداً با انتشار توئیتی در صفحه شخصی خود خبر بازداشت خود را تکذیب کرد اما احضار خود به مراجع قضائی طی چندین مرحله را تائید کرد. همچنین حسین دهباشی, دیگر روزنامه نگار هم طی روزهای اخیر پس از احضار به دادسرا با تذکر آزاد شد. 

همچنین طی روزهای اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران و عدم شفافیت در اطلاع رسانی و ارائه آمارهای نادرست از تعداد مبتلایان و جانباختگان به ویروس کرونا زمینه اعتراضهای مدنی و پرسش گری روزنامه نگاران را از مسئولان ایجاد کرده که متاسفانه ارگانهای امنیتی بجای پاسخگویی به شهروندان اقدام به سرکوب فعالان مدنی, رسانه ای و روزنامه نگاران پرسشگر می کنند. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافرمانده نیروی انتظامیفرمانده انتظامی استان اصفهانفضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفعال فضای مجازیفعال تلگرامیفعالان فضای مجازیفعالان تلگرامیفعالان تلگرامی در ایرانفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه‌ایمهدی معصوم بیگیمحاکمه فعالان رسانه ایمراجع قضائیمراجع قضائی در ایرانمطبوعات در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومینشر اکاذیب در فضای رسانه ایکانال تلگرامکانال تلگرامیکروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در ارومیهکرونا در استان اصفهانکرونا در زندانهای ایرانپلیس فتاپلیس فتا در ایرانپلیس فضای مجازیپلیس تبادل ارتباط در فضای مجازیاتهام نشر اکاذیباحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاستان اصفهانبازداشت فعالان تلگرامیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان تلگرامیسرکوب فعالان تلگرامی در ایرانسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب فعالان رسانه در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب رسانه ها در ایرانشورای عالی فضای مجازی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: