•                  
شنبه , ۲۱ تیر , ۱۳۹۹
شنبه, جولای 11

احسان سرابی, توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد

0
146

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات احسان سرابی, ساکن تهران و فرزند راحله راحمی پور, توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. احسان سرابی طی روزهای گذشته با دریافت ابلاغیه ای کتبی به این جلسه دادرسی احضار شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, احسان سرابی, شهروند ساکن تهران, فرزند راحله راحمی پور پس از حضور در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد. احسان سرابی, در تاریخ ۱۷ آذرماه ۱۳۹۸ در حالی که ماموران اطلاعات سپاه پاسداران راحله راحمی پور, مادر وی را بازداشت و به منزل شخصی آنها مراجعه کرده بودند در پی مشاجره لفظی با ماموران امنیتی بازداشت و به بند۲ الف سپاه منتقل و پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شد. 

برپایه این گزارش, اتهامات احسان سرابی, در مرحله دادرسی با اتهامات “تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه های خارج از ایران” محاکمه شد و این شهروند  دفاعیات خود را از بابت اتهامات مذکور به دادگاه ارائه کرد”. 

در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, احسان سرابی, شهروند ساکن تهران با توجه به احضاریه دریافتی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران جهت حضور در این جلسه دادرسی فراخوانده شده بود. 

لازم به ذکر است, پس از گذشت ۲ روز از آزادی احسان سرابی, با توجه به مصاحبه هائی که این شهروند با رسانه های خارج از ایران پیرامون وضعیت حقوقی و چرائی بازداشتش توسط اطلاعات سپاه انجام داده بود مجدداً به همراه خواهرش احضار و به دستور بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت بازداشت و پس از انتقال به بند۲الف سپاه و طی مراحل بازجوئی با اتهام “تبلیغ علیه  آذر ماه نظام از طریق مصاحبه با رسانه های معاند نظام” بازجوئی و تفهیم اتهام شد و در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد. 

در ساعات پایانی سه شنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸, احسان سرابی, از بابت اتهامات ” توهین به ماموران در حین انجام وظیفه” و “تمرد از دستور ماموران” طی احضاریه ای کتبی از سوی شعبه ۳ دایره بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست بازپرس “صمد هادی پور” و با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران به همراه خواهرش احضار شد اما خواهر احسان سرابی پس از تودیع قرار وثیقه در دادسرا آزاد شد اما احسان سرابی پس از بازداشت به زندان تهران بزرگ منتقل و چندی بعد با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

بازداشت شهروندان به دلیل بیان انتشار افکار و عقاید آنها ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

 

برچسب هافرزند راحله راحمی پورمحاکمه احسان سرابیمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایرانمصاحبه با رسانه های معاند نظامنافرمانی مدنیانفرادی بند دو الف سپاهاحسان سرابیاحسان سرابی فعال مدنیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبند ۲ الف سپاه پاسدارانبند دو الفبند دو الف در زندان اوینبند دو الف زندان اوینبند دو الف سپاهبند دو الف سپاه در زندان اوینبند دوالفبند۲الفبند۲الف سپاهبازجویی در بند دو الف سپاهبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانتفهیم اتهامتمرد از دستور مامورتمرد از دستور مامورینتمرد از دستور ماموران امنیتیتمرد از دستور پلیستبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایحقوق شهروندی در ایراندادگاه انقلاب تهرانراحله راحمی پورراحله راحمی پور فعالان مدنیسلول انفرادی بند دو الفسلول انفرادی بند دو الف سپاهسپاهسپاه پاسدارانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 29 دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و نه دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۹دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: