•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت عادل گرجی, فعال دانشجوئی پس از احضار به دادسرا و افزایش مبلغ وثیقه

0
598

‏حقوق بشر در ایران – روز جاری, “عادل گرجی”, فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشکده هنر و معماری دانشگاه تهران پس از احضار به شعبه ۷  بازپرسی دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین پس از تبدیل قرار کفالت قبلی به قرار وثیقه و عدم توانائی وی در تامین مبلغ وثیقه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۸, “عادل گرجی”, فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشگاه هنر و معماری دانشگاه تهران پس از احضار به شعبه۷ بازپرسی دادسرای امنیت تهران در پی تبدیل قرار کفالت قبلی به قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان و عدم توانائی در تامین آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این فعال دانشجوئی پیش از این و در تاریخ ۷ شهریور ماه سالجاری در مشارکت در تجمع اعتراضی دانشجویان مبنی بر انتقال مکان دانشکده هنر و معماری از میدان  فلسطین به سوهانک توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سالجاری با تودیع قرار کفالت از بازداشت آزاد شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز جاری و در پی احضار “عادل گرجی”, فعال دانشجوئی  و دانشجوی دانشگاه هنر و معماری دانشگاه تهران به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » جهت ارائه دفاعیاتش از بابت اتهامات مطروحه در پرونده قبلی که هنوز ۱۰ روز از آزادی این فعال دانشجوئی با قرار کفالت نگذشته بود پس از تبدیل قرار کفالت به قرار بازداشت با مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان توسط بازپرس شعبه مذکور و عدم توانائی وی در تامین مبلغ وثیقه فوق “عادل گرجی” بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

این منبع مطلع پیرامون اتهامات مطروحه اخیر که منجر به تبدیل قرار کفالت به قرار وثیقه و در نتیجه بازداشت این فعال دانشجوئی شده است نیز ابراز بی اطلاعی کرد. 

لازم به ذکر است, “عادل گرجی”, فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشگاه تهران واحد مرکز, در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۳۹۸ و در جریان تجمع اعتراضی که به دلیل مخالفت دانشجویان با انتقال دانشکده هنر و معماری از میدان فلسطین به سوهانک برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال دانشجوئی, در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سالجاری پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود. 

لازم به ذکر است, “عادل گرجی”, فعال دانشجوئی پیش از این برای اولین بار در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده