•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

احکام اعدام و حبس متهمان به قتل علیرضا شیرمحمدعلی در دیوان عالی کشور تائید شد

0
695

حقوق بشر در ایران – شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور, احکام صادره ۲ زندانی متهم به قتل عمد “علیرضا شیرمحمدعلی”, زندانی سیاسی به قتل رسیده در زندان تهران بزرگ را عینا تائید کرد. براساس این حکم که پیش از این توسط شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ تهران هم صادر شده بود این افراد به اعدام و ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, امروز شنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۸, “حمیدرضا شجاع زاده” و “محمدرضا خلیل زاده”, دو زندانی با جرائم غیرسیاسی و قاتل “علیرضا شیرمحمدعلی”, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ که در شامگاه ۲۰ خرداد ماه سالجاری, با وارد آوردن بیش از ۲۰ ضربه چاقو«تیزی» در ناحیه شاهرگ و شکم باعث به قتل رسیدن این زندانی سیاسی شده بودند و طی حکمی توسط شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ تهران به اعدام و ۲۵ سال حبس تعزیری و پرداخت صدمات غیر موثر محکوم شده بودند توسط شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور احکام صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید آن شعبه رسید. 

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل دادگستری در این باره گفت: شعبه‌ ۱۱ دیوان عالی کشور حکم این پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان تهران بزرگ را عینا تایید کرد.

این وکیل دادگستری پیش از این نیز گفته بود؛ در مورد پرونده‌ قتل “علیرضا شیرمحمدعلی”، باید مسئولان وقت زندان تهران بزرگ و سازمان امور زندان‌ها که پس از به قتل رسیدن این زندانی سیاسی از سمتشان برکنار شدند، جدا از این رسیدگی اداری به تخلفاتشان، در مورد هر نوع قصور یا تقصیری که در رخ دادن این فاجعه داشته‌اند، از نظر کیفری هم در مورد اقداماتشان رسیدگی صورت بگیرد.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱ مردادماه ۱۳۹۸, شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ تهران, حکم خود را نسبت به دو فرد متهم به قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ اعلام کرده بود. براساس حکم صادره متهم ردیف اول به اتهام مشارکت در قتل عمد به اعدام و پرداخت صدمات غیر موثر در قتل محکوم شد. متهم ردیف دوم نیز به اتهام معاونت در قتل عمد به تحمل ۲۵ سال حبس تعزیری و پرداخت دیه صدمات غیر موثر در قتل محکوم شده بودند که روز جاری این حکم عینا در شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور به تائید رسیده است. 

“علیرضا شیرمحمدعلی”, در شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, در پی حمله ۲ زندانی با جرائم قتل و حمل و نگهداری مواد مخدر  با وارد آوردن بیش از ۲۰ ضربه چاقو«تیزی» در ناحیه شاهرگ و شکم به قتل رسید.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار خبری برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی را اطلاع رسانی کرده بود. 

پیشتر پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی پس از صدور کیفرخواست به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شده بود. کیفرخواست متهم به قتل عمدی و همچنین متهم به معاونت در قتل عمدی این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۲ خردادماه صادر و با تکمیل تحقیقات جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک ارسال شده بود.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, پیرامون حمیدرضا شجاع زاده معروف به «حمید خروس» یکی از ۲ قاتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان تهران بزرگ و کارهائی که این زندانی در طی دوران حبس خود کرده است را منتشر کرده بود. در قسمتی از این گزارش اشاره بر این نکته شده بود که “حمیدرضا شجاع زاده, یکی از دهها زندانی شرور و بی قید و بندی است که بارها در زندان تهران بزرگ اقدام به اذیت و آزار زندانیان سیاسی کرده بود. خودش بارها گفت که وقتی در زندان رجائی شهر کرج محبوس بود به درخواست فردی بنام “خادم” به “شهرام احمدی” و سایر زندانیان سنی مذهب محبوس در آن زندان فحاشی کرده بود تا آنها را تهدید به درگیری کند”. 

علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ در شامگاه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸,  در پی حمله ۲ نفر از متهمان جرائم غیرسیاسی با چاقو از ناحیه شاهرگ و شکم مورد آسیب شدید قرار گرفت و پیش از انتقال به مرکز درمانی جان خود را از دست داد.

در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸,  جسد علیرضا شیرمحمدعلی, بدون اطلاع رسانی قبلی و در محیطی امنیتی پس از انتقال به بهشت زهرا در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶  در سکوت خبر رسانه ها و محیطی امنیتی به خاک سپرده شد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, در مصاحبه ای که با “مهناز کدخدا سرابی”, مادر”علیرضا شیرمحمدعلی” پیرامون آخرین وضعیت پیگیریهای حقوقی صورت گرفته از سوی خانواده این زندانی سیاسی را اطلاع رسانی کرده بود. 

جان باختن علیرضا شیرمحمدعلی بعنوان زندانی سیاسی در حالی رخ داد که در اکثر زندانهای ایران متهمان جرائم سیاسی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم با متهمان جرائم موادمخدر, قتل و یا سایر جرائم خطرناک نگهداری می شوند که این مورد از جمله موارد نقض کننده اصل تفکیک جرائم میباشد.

علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله و اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت و از بابت اتهامات “توهین به روح الله خمینی”، “توهین به رهبری”, “توهین به مقدسات” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

جلسه دادگاه تجدید نظرعلیرضا شیرمحمدعلی نیز در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار خواهد شد. این جلسه دادگاه پیش از این در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۸  پس از اخذ مهلت وکیل جهت مطالعه پرونده به روزهای آتی موکول شده بود.

علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به  آنچه که وضعیت بسیار بد و نامناسب نگهداری زندانیان در زندان تهران بزرگ بود با هدف انتقال به زندان اوین دست به  اعتصاب غذای اعتراضی زده بود.  

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۳ فروردین ۱۳۹۸, با انتشار یک فایل صوتی از علیرضا شیرمحمدعلی در حالی که این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری و نبود امکانات کافی و نامساعد بودن شرایط اقامتی در زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده بود در حالی که بیستمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشته بود از وضعیت این زندانی سیاسی اطلاع رسانی کرده بود. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ در پی وعده از سوی نماینده دادستان که به زندان تهران بزرگ رفته بود بعد از ۳۴ روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داده بود. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۸,  با انتشار بیانیه ای به قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ واکنش نشان داد. در این بیانیه بر عدم رعایت اصل تفکیک جرائم که بر مبنای آن زندانیان با توجه به نوع جرم باید جدا از یکدیگر نگهداری بشوند تاکید شد و از مسئولان قضائی خواسته شد تا تحقیقات منصفانه و بیطرف و شفافی در مورد قتل این زندانی سیاسی صورت بگیرد تا کم کاری و بی توجهی مسئولان زندان در عدم انجام وظایف به طور دقیق مشخص شود.

 از سوی دیگر قتل این زندانی سیاسی, واکنش های زیادی را در بین مردم، زندانیان سیاسی و عقیدتی، برخی مسئولان دولتی، رسانه ها هم در پی داشت.

نرگس محمدی, فعال حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر, محبوس در زند زنان زندان اوین به دنبال قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ طی بیانیه ای نسبت به عدم وجود شفافیت قضائی و عدم تشکیل کمیته حقیقت یبا مستقل از سوی قوه قضائیه به جهت تحقیق و همچنین عدم نظارت صحیح بر فعالیت زندانها از سوی سازمان زندانهای کشور و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم ابراز نگرانی کرد. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.