•                  
دوشنبه , ۰۷ مهر , ۱۳۹۹
دوشنبه, سپتامبر 28

احضار جعفر رستمی‌راد فعال ملی مدنی به دادسرای امنیتی اوین / سند

0
190

جعفر رستمی راد فعال ملی مدنی که پیش‌تر در تیرماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و در تاریخ ۹ مرداد با قرار وثیقه از بازداشتگاه اوین آزاد شده بود، روز جاری برای اخذ آخرین دفاع به شعبه هفتم بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ اوین احضار شد. در این احضاریه از وی خواسته شده ظرف مدت ۵ روز به این دادسرا مراجعه کند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، جعفر رستمی راد فعال ملی مدنی جهت اخذ آخرین دفاعیات در خصوص اتهامات مطروحه علیه وی به شعبه هفتم بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ اوین احضار شد. از وی خواسته شده که طی ۵ روز به این دادسرا مراجعه کند. وی پیش‌تر در تاریخ یازدهم تیرماه سال جاری در تهران بازداشت و در تاریخ ۹ مرداد با قرار وثیقه از بازداشتگاه اوین آزاد شده بود. یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “آقای رستمی‌راد طی احضاریه‌ای که به منزلشان ارسال شده بود به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین فراخوانده شده و به ایشان گفته شده که ظرف ۵ روز باید به این دادسرا مراجعه کنند. دلیل این احضار اخذ آخرین دفاع در خصوص اتهامات مطروحه علیه ایشان عنوان شده است”. جعفر رستمی راد در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۹۷، توسط مأموران امنیتی لباس شخصی بدون داشتن حکم در تهران بازداشت و پس از اینکه به مدت هفت روز در سلول انفرادی بود به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۷ با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. اتهام وی “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

آقای رستمی راد پیشتر نیز در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۳ پس از شرکت در یک مراسم خانگی که برای بزرگداشت روز جهانی زبان مادری برگزار شده بود بازداشت شد.

با گذشت حدود ۲ ماه از بازداشت شرکت کنندگان در مراسم قلعه بابک به نظر می‌رسد تنها فردی که کماکان در بازداشت مانده ابراهیم نوری است.

ابراهیم نوری, فعال ملی مدنی اهل اهر که در پی تجمعات قلعه بابک در ۱۱ تیر ماه سال جاری در تهران بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود، با گذشت نزدیک به دو ماه کماکان در بازداشت به سر می‌برد.

قلعه‌بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته است.

طی سال‌های اخیر، به طور منظم فعالان ملی مدنی ترک (آذربایجانی) با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می‌پردازند.

جعفر رستمی راد .jpg

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: