•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

احضار نیما ویژه, از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به دادگاه

0
446

حقوق بشر در ایران – نیما ویژه”, از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری در مقابل ساختمان مجلس در تهران به شعبه ۱۰۵۹ مجتمع قضائی کارکنان دولت ساختمان شماره ۲ احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, امروز شنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۸, “نیما ویژه”, از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری از سوی شعبه ۱۰۵۹ مجتمع قضائی کارکنان دولت ساختمان شماره ۲ به تاریخ رسیدگی ۱۳ آبان ماه سالجاری جهت ارائه دفاعیات خود از بابت اتهام ” اخلال در نظم و آسایش عمومی” احضار شد. 

براساس این گزارش, این فعال مدنی پیش از این و در تاریخ ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”, جهت ارائه دفاعیات خود از بابت ۲ اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و “اجتماع و تبانی” احضار شده بود که بدلیل نقص در پرونده و اعتراض وی به اتهامات مطروحه علیه وی جلسه دادرسی بر پرونده این فعال مدنی به زمان دیگری موکول شد. 

نیما ویژه در جریان تجمع اعتراضی ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و مدنی بازداشت شده بود. 

این فعال کارگری, در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان قرچک آزاد شد. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه سندیکاهای کارگری فرانسه, با صدور بیانیه ای از مقامات ایران خواست تا نسبت به رفع فشار و صدور قرار منع تعقیب برای “بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران” و همچنین “بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه” اقدام کنند. 

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: