•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

عسل محمدی, فعال رسانه ای با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
944

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “عسل محمدی”, فعال رسانه ای و از اعضای نشریه اینترنتی گام که در از متهمان پرونده موسوم به  بازداشت شدگان هفت تپه پس از اتمام مراحل با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز شنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۸, “عسل محمدی”, فعال رسانه ای و از اعضای نشریه اینترنتی دانشجوئی گام و از متهمان پرونده موسوم به هفت تپه که چندی پیش در پی افزایش قرار وثیقه قبلی به دستور “محمد مقیسه” قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بازداشت شده بود پس از تامین مبلغ وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان اوین آزاد شد. عسل محمدی, به همراه  ساناز الهیاری, امیر حسین محمدی فر و امیر امیر قلی که از دیگر متهمان این پرونده هستند در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران هر یک به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

پیش از این و در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۸, جملگی متهمان پرونده موسوم به بازداشت شدگان هفت تپه به جز اسماعیل بخشی با تودیع قرارهای وثیقه ای با مبالغ ۷۵۰ میلیون تومان تا ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

همچنین در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۸, “اسماعیل بخشی”, فعال کارگری و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه در زمستان سال گذشته با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۷۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند ۴ زندان اوین آزاد شد.

لازم به ذکر است, “عسل محمدی”, فعال رسانه ای و از اعضای نشریه اینترنتی دانشجوئی گام, در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, طبق حکم صادره از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی” به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, از بابت اتهام “نشر اکاذیب” به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “عضویت در گروه غیر قانونی گام « نشریه اینترنتی گام »” نیز به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. لازم به ذکر است در حکم صادره علیه  عسل محمدی که البته سایر متهمان هفت تپه به جز اسماعیل بخشی, به همین مقدار محکوم شدند  با توجه به تعدد جرائم از میزان حداکثر مجازات از بابت هر اتهام افزایش داشته و حکم صادر شده اما در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” برای “عسل محمدی” لازم به اجرا خواهد شد.

عسل محمدی در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۷, در جریان تجمعات اعتراضی گسترده کارگران “گروه ملی فولاد اهواز” و کارگران “مجتمع نیشکر هفت تپه” در شوش و اهواز,  با تحت تعقیب قرار گرفتن “نشریه گام” به دلیل پوشش خبری وسیع و انتشار مسائل و اخبار کارگری ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. این فعال رسانه ای در تاریخ  با تودیع وثیقه و بطور موقت آزاد شده بود. 

این فعال رسانه ای و از اعضای نشریه اینترنتی گام, در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, پس از حضور در محل شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به پس از تبدیل قرار وثیقه وی به قرار بازداشت به دستور “محمد مقیسه” قاضی شعبه مذکور بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: