•                  
سه شنبه , ۲۱ مرداد , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, آگوست 11

افزایش محکومیت حبس تعزیری اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی ساکن شیراز به ۳ سال

0
288

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱دادگاه انقلاب شیراز, به ریاست سید محمود ساداتی, با صدور دادنامه ای اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی انجیلی ساکن این شهرستان را در بررسی مجدد پرونده به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی انجیلی, ۶۵ ساله, ساکن شیراز توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی سید محمود ساداتی, از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “عضویت در گروههای معاند نظام « مسیحیت تبشیری صهیونیستی»”, در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این نوکیش مسیحی در اسفند ماه سال گذشته توسط شعبه مذکور با اتهامات فوق در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و پس از ابلاغ حکم با احضاریه ای مجددا به جلسه دادرسی احضار و پس از محاکمه به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. در صورت تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ « تجمیع جرائم », مدت ۲ سال حبس تعزیری در این پرونده برای اسماعیل مغربی نژاد اجرائی خواهد شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز, اسماعیل مغربی نژاد, از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری” و همچنین از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند نظام « مسیحیت تبشیری صهیونیستی» هم به تحمل ۲ سال حبس تعزیری” محکوم شد. 

جلسه دادرسی مجدد بر پرونده اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست به ریاست سید محمود ساداتی, برگزار شد. حکم صادره در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه به این نوکیشی مسیحی ابلاغ شد. 

این نوکیش مسیحی, در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در گروههای معاند نظام”, در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸, اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی ساکن شیراز, که پیش از آن و در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شیراز از بابت اتهام “توهین به مقدسات در فضای مجازی” و “ارتداد”, در بخش اول از همین پرونده مورد محاکمه قرار گرفته بود با صدور حکمی ضمن تبرئه از اتهام ارتداد فقط از بابت اتهام توهین به مقدسات در فضای مجازی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸, “اسماعیل مغربی نژاد”, نوکیش مسیحی ساکن شیراز پس از احضار به شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهامات “توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی” و “ارتداد” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و پس از افزایش قرار کفالت از ۱۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد مانده بود. 

 اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی اهل شیراز, در تاریخ ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل “لپ‌تاپ”، “تلفن همراه”، “کتاب‌های مسیحی” و” نوشته‌های روزانه” به مکان نامعلومی منتقل شده بود. پس از بازداشت این نوکیش مسیحی, خانواده وی تلاش کرده بودند تا با مراجعه به نهادهای قضایی از محل بازداشتگاه و سرنوشت او اطلاعی به دست آورند اما مقامات قضایی به خانواده او گفته بودند که “اسماعیل مغربی نژاد” در هیچ یک از بازداشتگاه‌های آنها به سر نمی‌برد و باید او را به عنوان یک شخص گمشده قلمداد کنند. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که پیش از این در پارلمان بریتانیا برگزار شده بود وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده توصیف کرده بود. او افزود که این موضوع از «دغدغه‌ها و نگرانی‌های» اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

برچسب هافعالیت تبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغی علیه نظامقاضی محمود ساداتیقاضی محمودساداتیقاضی محمودسعادتیقاضی ساداتیقاضی سعادتیمحمود ساداتیمحمود سعادتیمحمودساداتیمحمودسعادتیمحاکمه اسماعیل مغربی نژادمحاکمه اسماعیل مغربی نژاد نوکیش مسیحیمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان نوکیش در ایرانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهمغربی نژادمغربی نژاد اسماعیلمغربی نزادنقض حقوق مسیحیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی مسیحیان در ایراننوکیش مسیحینوکیش مسیحی اسماعیل مغربی نژادنوکیشان مسیحنوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتپیروان سایر ادیان در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناسماعیل مغربی نژاداسماعیل مغربی نژاد نوکیش مسیحیبازداشت دگراندیشان مذهبیتبلیغ علیه نظامجفا بر مسیحیان ایرانجامعه مسیحیان ایرانحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایرانحقوق شهروندی در ایراندگراندیشدگراندیشان مدهبیدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مسیحی در ایراندگراندیشان سیاسی در ایراندادگاه انقلاب شیرازدادگاه انقلاب شیراز محمود ساداتیسید محمود سعادتیسیدمحمودسعادتیسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان در ایرانشعبه 1 دادگاه انقلاب شیرازشعبه یک دادگاه انقلاب شیرازشعبه ۱ دادگاه انقلاب شیرازشعبه اول دادگاه انقلاب شیرازشعبه1دادگاه انقلاب شیرازعضویت در گروههای مخالف نظامعضویت در گروههای معاند نظامعضویت در گروههای غیرقانونی اقدام کننده علیه امنیت کشورعضویت در احزاب مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: