شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: شورا فکری, جهت اجرای حکم حبس بازداشت شد

0
1238

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شورا فکری, شهروند ساکن آمل و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان آمل منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شورا فکری, فعال دانشجوئی و از دانشجویان پیشین دانشگاه مازندران, جهت تحمل حبس تعزیری۶ ماهه خود بازداشت و به زندان آمل منتقل شد. این شهروند, پس از بازداشت در جریان تجمعات دی ماه سال گذشته که با هدف اعتراض به شلیک پدافند هوایی سپاه به هواپیمای پی اس ۷۵۲ اوکراین برگزار شده بود بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد و اخیراً توسط دادگاه انقلاب آمل به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شورا فکری به همراه  میثم خلیلی، محسن رضایی، سلمان فرخی و فردی دیگر با نام خانوادگی راعی توسط دادگاه انقلاب آمل به ریاست “قاضی مهدوی”, از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بازداشت شورا فکری, فعال دانشجوئی و از دانشجویان سابق دانشگاه مازندران, در جریان تظاهرات اعتراضی دانشجویان و شهروندان در شهرستان آمل را اطلاع رسانی کرده بود. 

از روز شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای مختلف کشور در واکنش به انتشار خبر شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوایی اوکراین که دقایقی پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی هدف پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و منجر به سقوط و در نتیجه کشته شدن جملگی مسافران و خدمه پروازی این هواپیما شد برگزار شد و شهروندان با سر دادن شعارهایی اعتراضی خواستار دستیابی و حقیقت یابی کامل از چرائی این فاجعه انسانی شدند. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هافعالیت تبلیغی علیه نظامزندان مرکزی آملپرواز تهران اوکراینهواپیمائی اوکراینشورا فکری فعال دانشجوییهواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲بازداشت شهروندانفعالیت تبلیغیهواپیمای پی اس ۷۵۲اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸پی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکرایبازداشت اجرای حکم زندانبازداشت شدگان پنجم دی ماه ۱۳۹۸پرواز پی اس ۷۵۲تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸پی اس ۷۵۲شعبه اول دادگاه انقلاب آملهواپیمای مسافربریخط هوائی اوکراینجانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دی ماه 1398اعتراضات دی ماههواپیمایی اوکراینهواپیمای اوکرایناوکراینبازداشت شدگان پنج دی ماه ۱۳۹۸دیماه 1398تظاهرات دی ماه 1396پرواز مسافربری تهران به کی یف اوکراینهواپیمائی اوکراییهواپیمایی اکراینبازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اجرای حکمتظاهرات دی ماه ۱۳۹۸پرواز اوکراینشورافکریپروازی مسافربری پی اس ۷۵۲اجرای حکم حبسدادگاه انقلاب آملتظاهرات دیماه سال ۱۳۹۸سقوط هواپیمای اوکراینشورا فکریفعالیت تبلیغ علیه نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d