چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

احکام اعدام ۵ زندانی در خرم آباد و ارومیه اجرا شد

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۵ زندانی متهم به جرائم (مواد مخدر) در زندان پارسیلون خرم آباد، مرکز استان لرستان و زندان مرکزی ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۴ زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم آباد مرکز استان لرستان، اجرا شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”دو نفر از این زندانیان اهل خرم آباد مرکز استان لرستان و ۲ نفر دیگر هم اهل شهرستان نورآباد از توابع این استان بودند اما اتهام جملگی آنها (حمل و فروش مواد مخدر) و احکام آنها پس از صدور در شعبه دادگاه انقلاب خرم آباد در دیوان عالی کشور عینا تائید شده بوده است.”

تلاش گزارشگران حقوق بشر در ایران، برای احراز هویت و جزئیات پرونده این ۴ زندانی اعدام شده در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم آباد در جریان است. 

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام حسن جودکی، سهراب سوری لکی، آیت علیاری، سه زندانی دیگر متهم به جرايم مواد مخدر و یک زندانی دیگر با نام خانوادگی (اکرم)، در زندان پارسیلون (مرکزی) خرم آباد اجرا شده بود و با احتساب این ۴ زندانی در کمتر از ۱ هفته در این زندان ۷ تن از زندانیان اعدام شدند. 

وبسیات کُردپا هم با انتشار خبری اعلام کرد؛ سحرگاه جمعه ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱،‌ حسن پورفیاض، زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در زندان مرکزی ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی اعدام شد. 

براساس این گزارش،‌حسن پورفیاض، در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان مرکزی ارومیه به همراه ۳ زندانی دیگر به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، صالح قاسمی، منصور عبدی زاده و جلال سرداریفر، سه زندانی دیگری بودند که با جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی ارومیه به همراه حسن پورفیاض اعدام شدند. 

اجرای احکام اعدام این زندانیان، تا لحظه تنظیم این خبر توسط منابع رسمی و یا رسانه های داخل ایران منتشر نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هافروش مواد مخدرقانون اصلاح مواد مخدرقاچاق مواد مخدرقاچاق مواد مخدر در ایرانقاچاقچی مواد مخدرقاچاقجی مواد مخدرمواد مخدرمواد مخدر هروئینمواد مخدر ایرانمواد مخدر در ایرانمواد مخدر در زندانهای ایرانمواد مخدر صنعتیموارد نقض حقوق بشر در ایرانمبارزه با مواد مخدرمتمهم به مواد مخدرمتهم مواد مخدرمتهم به مواد مخدرمتهم به جرائم مواد مخدرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانپارسیلوناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی ارومیهارومیهارومیه آذربایجان غربیارومیه آذربایجانغربیاستان آذربایجان غربیاستان آذربایجانغربیاعداماعدام مواد مخدراعدام مواد مخدر در ایراناعدام موادمخدراعدام جرایم مواد مخدراعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندان مرکزی خرم آباداعدام در زندان پارسیلوناعدام در زندان ارومیهاعدام زندان پارسیلون خرم آباداعدام زندانیان جرائم موادمخدراعدامیاعدامیانجرایم مواد مخدرجرایم مواد مخدر در ایرانجرائم موادمخدرحقوق بشر در ایرانحکم اعدامحسن پورفیاضخرم آبادخرم آباد لرستانخرم آباد استان لرستانخرم آبادلرستانخرم آبادارستانزندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی خرم آبادزندان پارسیلونزندان پارسیلون خرم آبادزندان ارومیهزندانیان جرایم مواد مخدرزندانیان جرائم مواد مخدرزندانیان جرائم موادمخدرشهر ارومیهشهرارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.